Freya má Trému

Dvojica hudobníkov Freya prichádza so svojou čerstvou novinku Tréma. Autori projektu speváčka, textárka a skladateľka Lenka Kulichová (Mušková) a klávesák a skladateľ Tomáš Kyška otvárajú netypickú tému. Na nahrávke spolupracovali s kolegami Máriom Tománekomgitaristom žilinskej kapely Aya, bubeníkom Rolom Uškovitsom (Ja, Ty a Rolo) a basgitaristom Matúšom Dobešom (Amphibios) a spoločne sa postarali o hudobnú stránku piesne. S vokálmi kapele pomohla aj speváčka a hudobná koučka Renáta Čonková zo šou Hlas Česko Slovenska.

Melódiu som si vymyslela v hatlanine za klavírom a zaznamenala na diktafón. Text mi napadol o pár dní a vychádzala som z vlastnej skúsenosti. Vždy som bývala trémistka, čo asi súvisí s mojou introvertnou povahou. V tejto piesni opisujem čo pri nej prežívam. Ako sa pokúšam vyhnať z hlavy túto paralýzu, hovorí speváčka Lenka Kulichová a dodáva: Piesne si vymýšľam od 16-tich. Nikdy som sa za nejakú speváčku nepovažovala, no vždy ma bavilo vymýšľať nové songy. Aj na gitare som sa začala učiť hrať preto, aby som si zhudobnila prvú báseň, dopĺňa.

Pamätám si, ako som po prvýkrát počúval nahrávku z diktafónu. Vravím si, že je to celkom fajn. Zapísal som si zopár záchytných akordov a pustil som sa do harmonizácie a malých akordických úprav. Keď už všetko vyzeralo fajn, hľadal som vhodné tempo, aby vynikol spev aj hudba, hovorí Tomáš Kyška, ktorý sa tiež hudobne podieľal na piesni a vymyslel celú sláčikovú pasáž.