Gitana vo väznici

Zdroj foto: reefe

Speváčka Gitana koncertovala v Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici. Jej vystúpenie si vyžiadali samotní väzni, ktorí jej tvorbu dobre poznajú. Gitanu pozvánka mierne zaskočila a potešila, no ešte viac bola ohromená tým, ako jej koncert väzni ocenili. Skvelá umelkyňa vraví, že ešte nikdy nezažila podobnú energiu, ako pri tomto špeciálnom koncerte.

Netradičné bolo aj to, že spievala pod prísnym dozorom, pretože väznica je mimoriadne strážené miesto. Gitanino vystúpenie sa začalo gospelovou modlitbou a potom pridala aj piesne zo svojho pripravovaného albumu Kolora. Aktuálny singel Nápad odsúdených natoľko nadchol, že ho musela zaspievať dvakrát. Gitana chce hudbou rozdávať radosť všade, kde o to stoja a už sa chystá potešiť odsúdených aj v iných slovenských väzniciach.

Keď som vchádzala do sály, už pred vstupom na mňa čakala ochranka. Bezpečnosť a poriadok je v tomto zariadení naozaj prioritou. Bolo to zvláštne vstupovať do koncertnej sály, ktorú strážia ozbrojení psovodi a rôzni security toho vážnejšieho rangu. Väzni ma privítali veľkým potleskom. Bolo to odľahčujúce a zároveň napínavé. Gospelová motlitba na začiatok vytvorila tú správnu atmosféru v sále, niektorým sa zaleskli v očiach slzy, mnohí prejavili uznanie a vďaku. Atmosféru som postupne odľahčovala mojou vlastnou tvorbou ako pieseň Haluz čerešňová, ktorá je naozaj úlet s tanečnou témou, dodáva Gitana.