Gitarový folklór

Lekra je slovenská folkrocková skupina na čele so spevákom a gitaristom Ľubomírom Kováčikom. Hrajú vlastnú tvorbu, ale tiež folkrockové a alternatívne úpravy ľudových piesní, ktoré sa snažia upravovať s citom a nenásilným spôsobom. Vyniká kvalitnou hudobnou zložkou, ktorú tvoria skúsení hudobníci.

Kapela vznikla v roku 1998 v Dolnom Kubíne, keď Ľubo Kováčik (gitara, spev) mal už pripravených pár nápadov a hľadal okolo seba ľudí, ktorí by si chceli zahrať a zmeniť jeho folkové piesne na niečo iné a viac údernejšie. A tak založil kapelu Lekra.

Lepšie povedané, kapela sme si začali hovoriť, až po našom prvom vystúpení, ktoré sa konalo v Banskej Bystrici. Hrali sme tam ako zoskupenie troch mladých hudobníkov (Ľubo Kováčik – gitara, Robo Trunkvalter – basgitara, Juraj Krkoška – bicie), ktorí skúšali trpezlivosť a bubienky porotcov na súťaži Strunobranie s alternatívnym folkrockom, na tie časy nevídaným. Zaujímavé však bolo, že sme súťaž vyhrali a postúpili na celoštátne kolo. Nečakali sme to – do konca pred týmto momentom sme neplánovali zotrvať ako kapela, lebo každý člen už hrával v inej hudobnej formácii. Na spomínanej celoštátnej akcii sme dosiahli ďalšie úspechy a to nás dotlačilo k tomu, že sme ostali ďalej spolu, hovorí Ľubomír Kováčik.

Lekra bola často pozývaná na rôzne súťaže pre nové kapely, ktoré boli súčasťou známych Folk & Country festivalov doma i v Čechách, a boli úspešní. Následne sa stali pravidelnými účinkujúcimi na známych slovenských a českých Folk, Ethno a Country festivaloch. V roku 2010 sa im podarilo s piesňou Dolina, dolina prebojovať do semifinálového kola Eurovízie, ktoré vysielala Slovenská televízia.

Venovali sme sa frajerkám, manželkám, domom, bytom, deťom, no našťastie sme si vedeli nájsť čas aj na stretnutie a hranie. Zahrali sme si viacero menších akcií a pár festivalov – spomenieme Lodenicu, kde pravidelne účinkujeme. Spravili sme kopu nových skladieb a v roku 2022 sme si povedali, že by to chcelo už naozaj aj niečo nahrať 🙂 Albumy, nosiče, kazety, platne, videá či sociálne siete… to nie je naša silná doména. Radšej ľudom zahráme naživo :), ale bez dobrej nahrávky to už jednoducho ďalej nešlo, dopĺňa klávesák kapely Marek Vodička.

Dnes má Lekra vo svojej diskografii album Keď sa stmieva, ktorý obsahuje až 12 piesní. Sú na ňom nové skladby, ale aj spomienky zo starších období. Album je výnimočný svojim skutočným zvukom. Zaujmú cimbal, drumbľa, píšťaly v dokonalej symbióze s gitarami a hutnými vokálmi.

Ľubomír Kováčik / Lekra