Oslava, z ktorej sa nechce odísť

Nie je to síce tak emotívne, ako s obrazom (DVD, alebo Blu ray by dali ešte viac), je to však úžasná spomienka na veľkolepú oslavu dvoch dekád existencie pre mňa dlhodobo najlepšej kapely na Slovensku.

V decembri minulého roka IMT Smile oslavovali dve desaťročia na scéne štyrmi vypredanými koncertmi v dvoch najväčších halách na Slovensku. Predpokladám, že kto bol, čerpá z toho koncertu energiu dodnes. Bola to smršť. Bratia Táslerovci s IMT Smile a zástupom gratulantov sa aktuálne pripomínajú dvojalbumom IMT Smile History Live.

Záznam nadväzuje na minuloročnú rovnomennú kompiláciu najväčších hitov IMT Smile, ktorá vyšla na troch diskoch. Materiál vznikol zostrihom všetkých štyroch koncertov (dva v Bratislave, dva v Košiciach) a prináša tie najlepšie momenty na ploche stodesiatich minút na dvoch CD.

Zbavím sa jediného nepríjemného konštatovania, ktoré voči tejto živej nahrávke mám. Tešil som sa na DVD, alebo dokonca na Blu ray. Ten koncert si to jednoznačne zaslúžil. Dvadsaťročnou makačkou sa z IMT Smile stala kapela, ktorá nemá problém dostať na koncert tridsaťtisíc ľudí v jednom meste a keď tam sedíte, máte pocit, že niekto iba neprelepil plagáty a je tam koncert svetovej hviezdy. Atmosféra bola famózna a obrazový záznam by ju zachytil oveľa intenzívnejšie, než kompaktný disk.

To však nijako nedehonestuje finálny výsledok. Pretože ten záznam na CD je skvelý. A priznajme si, že aj oveľa väčšie hviezdy majú problémy pri vydávaní živých koncertov na CD. Dôvodom je zvuk. Keď sa totiž záznam odflákne, výsledok môže byť katastrofálny. Keď som si však ešte predtým, než som CD vložil do prehrávača, v booklete prečítal, že Táslerovcov nahrávala zvukárska legenda Jano Došek, ktorý napokon stojí i za finálnym strihom a mixom, bolo po obavách.

A výsledok je naozaj excelentný. Keď som to vypeckoval do reprákov, mal som chvíľu pocit, že som ešte stále na oslave, z ktorej sa mi jednoducho nechce odísť. Komu by sa však chcelo odchádzať z kotla rovnako naladených priateľov, ktorí sa radujú z hitov Nepoznám, Čo ak, Nedá sa ujsť, Veselá pesnička, Ľudia nie sú zlí, Tajné milovanie… a mnohých ďalších, až po tie najnovšie, ktoré na treťom disku vlaňajšej skladačky venoval Ivan svojej manželke Anke?

Dvojalbum živáku IMT Smile prináša tie najpodstatnejšie hudobné momenty koncertu, ktorý trval dve a pol hodiny. Výhodou obrazového záznamu by bola prítomnosť videoblokov, ktoré boli súčasťou koncertu a istým spôsobom dotvárali jeho epochálnosť. Na konci chýba repete piesne Nepoznám, ktorého sa účastnili všetci hostia a vlastne ešte bubenícke číslo a Jesus Christ Superstar. Drobnosti, ktoré naozaj patria hlavne na DVD.

Vrcholom vydareného záznamu je pre mňa skladba Niekto ako kráľ, zvlášť jej záverečná časť, kde plná hala (netuším, ktorá) spieva a ja taká dzivočka a Ivanove najuveriteľnejšie rockerské cingi lingi bom, ktoré podľa mňa už nikto nikdy neprekoná. Ale pravdu povediac, z môjho pohľadu, je prekonávanie IMT Smile dosť veľký orech.

Kapela vznikla v čase, keď cunami svetovej produkcie v našom porevolučnom éteri začalo ustupovať, tupá tanečná produkcia prvej polovice deväťdesiatych rokoch kopala z posledných síl a poslucháč (aj mojej generácie) opäť zatúžil po poctivej muzike. Vtedy sa objavili IMT Smile a tá poctivosť sa im vyplatila a vypláca sa im dodnes. A IMT Smile History Live je toho jasným dôkazom.

A ešte malá drobnosť pre zberateľov. Neotáľajte s nákupom, prvé vydanie bude čoskoro zberateľskou raritou pre malý preklep v zozname skladieb na zadnej strane bookletu (Cesty II. treidy). Predpokladám, že pri druhom vydaní bude preklep opravený.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu IMT Smile History Live:
CD1

Nepoznám
Ráno
Všetko
Čo ak
Nedá sa ujsť
Veselá pesnička
Ľudia nie sú zlí
Tajné milovanie
Opri sa o mňa
Viac

CD2
Len tebe
Nič nie je isté
Kapela
Kým stúpa dym
Exotika
Myslím, že môže byť
Mám krásny sen (Hawai)
Niekto ako kráľ
Bozk
hiStory Medley (Anna / Cesty II. triedy / Úsmev a čaj / My dvaja / Najkrajšie Vianoce)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: Supraphonline
Rok vydania: 2017
Celkový čas: CD1: 45 minút / CD2: 63 minút
Počet piesní: 20