Hammelovo Dnes už viem v novom kabáte

Písal sa rok 1982 a Pavol Hammel pripravoval svoj album, ktorý bol pomenovaný podľa jeho titulnej skladby Dnes už viem. Po viac ako 40 rokoch sa skladba dočkala novej úpravy, ktorú prinieslo vokálne zoskupenie WAF Band, a sólo si v nej zaspieval Ján Pallo.

Láska má svoje silnejšie a slabšie obdobia. Keď sa dá, je dobré si v celej tejto dynamike hľadať cestu k sebe, lebo sa nikdy nezačína od nuly. Dá sa pokračovať a stavať na tom, čo ľudia spolu prežili. Poučení na chybách vedia nájsť novú harmóniu. Aj takto je možné podľa WAF Band interpretovať text piesne, ktorý napísal Boris Filan.

Prihlásili sme tú pieseň ako novinku do súťaže o Bratislavskú lýru 1982 a myslím, že aj vyhrala bronzovú lýru. Asi je to jedna z mojich najkrajších, alebo najlepších piesní, ak nie najlepšia, spomína Pavol Hammel. Vážim si, že pieseň žije a rezonuje u iných interpretov, aj v takomto podaní, dodal.

Autor novej hudobnej úpravy a band líder Matúš Uhliarik sa snažil ponechať piesni úprimnú výpoveď, ktorá je pre ňu charakteristická. Sprievodné vokály vytvárajú mäkké podhubie s cieľom, aby vynikol sólový obsah textu. Len na niekoľkých miestach dochádza k jeho vrstveniu a zvýrazneniu silných pasáží, ako keby si čitateľ v rozčítanom diele podčiarkol miesta, ktoré ho zaujali.