Hex oslávi jubileum troma špeciálnymi koncertami

Foto: Braňo Šimončík

Tisícky koncertov, desiatky úspešných hitov, deväť štúdiových, dva výberové albumy a mnohé významné hudobné ceny. To je jedna z našich najúspešnejších kapiel, ktorá oslavuje 30 rokov na hudobnej scéne. Peter Ďuďo Dudák, Martin Fefe Žúži, Tomáš Yxo Dohňanský a Tibor Tybyke Szabados znejú lepšie ako kedykoľvek predtým a dokážu to na troch exkluzívnych koncertoch Hex 30 / Keď sme s vami Tour. Do Bratislavy (22.11.), Žiliny (26.11.) a Košíc (27.11.) si pozývajú špeciálnych hostí a zahrajú prierez celou tvorbou od prvého hitu Madelaine, až po megaúspešnú skladbu Oteckovia.

S Ďuďom sme boli medzi siedmou a ôsmou triedou v pionierskom tábore. Vtedy strašne fičala Tublatanka a my sme si hovorili, že by sme aj my mali založiť kapelu. Tak vznikla skupina Hexenšus, a neskôr, keď sme to začali brať trochu vážnejšie, tak sme to skrátili na Hex, aby to lepšie vyniklo, spomína Tomáš Yxo Dohňanský.

Pre mňa bol dôležitý moment v prvej triede na gymnáziu, kedy sme boli na výlete vo vtedy ešte východnom Nemecku a tam som po prvýkrát počul skupinu The Cure. A doniesol som si odtiaľ nahratú kazetu. Tým sa zmenil môj hudobný vkus, ktorý som priniesol aj do našej tvorby. Rád si spomínam na revolučné mesiace, kedy sme nacvičovali náš prvý koncert v tejto zostave, s úsmevom hovorí Peter Ďuďo Dudák.

Prvý koncert odohrali Hex 17. februára 1990 v bratislavskej Petržalke. A odvtedy sa zloženie kapely nezmenilo. Dokonale si pamätám rok 1990, keď som sa zoznámil s Dušanom Slimákom. Ten ma zaviedol ku skupine Hex, kam som sa následne infiltroval a doteraz sme spolu, konštatuje bubeník Tibor Tybyke Szabados.

Mali sme veľké šťastie na zloženie kapely. Skupiny sa rozpadajú z dvoch hlavných dôvodov, buď tam príde nejaká závislosť či drogy, pretože je to náročné a nevydržia ten tlak okolia. Druhým dôvodom sú individuality vnútri kapely. Keď sú na smetisku dvaja kohúti, ktorí majú príliš veľké ego, tak si myslia, že každý to dokáže sám lepšie. U nás bola dobrá konštelácia, s Ďuďom nám funguje skladateľská chémia a chalani to výborne dopĺňajú, prezradil textár a gitarista Martin Fefe Žúži.

Jubileum oslávi Hex na troch exkluzívnych koncertoch. Nebudú chýbať špeciálni hostia, ktorých kapela prezradí postupne.

Na koncert si pozveme špeciálnych hostí – bývalých členov kapely, muzikantov, ktorí s nami spolupracovali a ľudí, ktorých si vážime. Chceme vyskúšať aj nové aranžmány k niektorým pesničkám a akustické verzie skladieb. A plánujeme aj dychovú sekciu. Jedným z jej členov bude aj hráč na trúbke Peter Leto, ktorý s nami už hrá a má 30 rokov. Čiže toľko, koľko my oslavujeme, s úsmevom uzatvára Peter Ďuďo Dudák.