Hex zverejnili singel z jarného albumu

Už je to 31 rokov, čo Ježiš Kristus nosil krátke nohavice. Odvtedy skupina Hex vydala 9 radových albumov, niekoľko živákov a výberoviek. Za svoju existenciu prešla minimálnymi personálnymi zmenami, avšak, v roku 2019 stratila svojho speváka Ďuďa. Ale ani táto smutná udalosť obľúbenú formáciu nezlomila a po 3 rokoch od straty sa zatvorila do štúdia, kde s novým gitaristom Lacom Tvrdýmspevákom Petrom Novákom alias Šarkanom, začala nahrávať nové pesničky.

Prvou ochutnávkou z pripravovaného albumu, ktorý vyjde na jar tohto roku, je skladba Možno si pamätáš. Autorom hudby i textu je Martin Fefe Žúži – gitarista Hexu, ktorý okrem viacerých hitov skupiny, zložil prednedávnom aj titulnú skladbu k filmu Známi neznámi.

V novej piesni som sa snažil zachytiť vnútorné napätia partnerských vzťahov súčasnej spoločnosti. Rozchody sa dnes považujú za štandard. Ľudia veľmi rýchlo zabúdajú na to, čo bolo pekné. Vrhajú sa do nových vzťahov, aby po čase zistili, že sú opäť tam, kde nechceli byť. Nové dobrodružstvo je ako droga, bohužiaľ, organizmus vyžaduje stále vyššie dávky, až sa nakoniec stáva imúnnym, priblížil novinku jej autor.

Keď spievam pesničky, ktoré spieval a preslávil Ďuďo svojim zvláštne flegmatickým prejavom, ktorý mali všetci, vrátane mňa, radi, absolútne sa ho nesnažím imitovať, ale spievam ich tak, ako sa mi to páči a ako mi štruktúra skladby a môj hlas dovoľujú. Občas tam môže prísť k určitej podobe, tomu sa vyhnúť nedá, ale nové veci, akým je i singel Možno si pamätáš, spievam po svojom, zdôraznil Šarkan.

Keď príde k zmene dlhoročného speváka, pri starých i nových skladbách, začne časť fanúšikov vždy porovnávať toho aktuálneho s predošlým. Nová pieseň, tým ako je vystavaná, ako keby ani nedávala priestor na túto imagináciu a Šarkana prirodzene stavia do pozície frontmana v novej etape Hexu.

HexŠarkan je super spevák, má svoj výraz a v kapele nám to, ako ľudský, tak aj po umeleckej stránke, úplne sadlo. Ďuďo tu už nie je, ale ako vraví Fefe, stále ho pri nás cítime. Veľmi veľa nás naučil a aj z týchto poznaní čerpáme. Skupina Hex je v skvelej forme, milujeme hudbu a skladať pesničky i koncertovať nám robí obrovskú radosť. Veríme, že to bude poznať aj na novom albume, podelil sa o svoje pocity Yxo.

Dôležitým prvkom novej skladby sú okrem jednotlivých členov Hexu aj prizvaní hostia. Aranžmány orchestra mal na starosti Slávo Solovic, vokály naspievala talentovaná Laura Weng, kontrabas nahral dlhoročný priateľ skupiny Martin Gašpar a o klávesy sa postaral Jakub Tvrdík z kapely Billy Barman.