Hodiny idú síce iba štvrťhodinu, ale fungujú dokonale

Už iba to, že v dobe, keď klasické CD ustupujú do ústrania a aj veľkí vydavatelia sa prikláňajú skôr na stranu digitalizácie, vychádzajú prvé nahrávky pražskej kapely Hodiny na EP, je jasnou indíciou k tomu, že aj odborníci vidia v tejto pätici muzikantov veľký potenciál. A keď si päť pesničiek na albume vypočujete, prikloníte sa na ich stranu.

Poslucháči v Čechách sú už pozitívne naladení, tí slovenskí sa postupne pridávajú. Ostatne, zrejme prvú príležitosť zažiť kapelu naživo mali na minuloročnom koncerte kapely Kryštof v bratislavskej Inchebe, kde Hodiny hosťovali ako predkapela. A dovolím si tvrdiť, že na mnohých a mnohých koncertoch, ktoré som si odskákal, som nezažil lepšiu predkapelu. A nešlo iba o výkon. Hodiny totiž perfektne ladili so žánrom vyšperkovaných piesní s chytľavými refrénmi, ktoré produkujú i Kryštof, takže to bol skvelý rozbeh. Už tam bolo jasné, že o týchto Pražákoch ešte budeme počuť.

Tá kombinácia s Kryštofmi je napokon prirodzená, keďže Richard Krajčo bol akýmsi tútorom pri vzniku prvých skladieb Hodín a ono je to vo finálnom zvuku aj počuť. No vôbec to neprekáža. Silné melódie, zmysluplné texty, chytľavé refrény, to ju jasne rozpoznateľné znaky kapely Kryštof a teraz už aj kapely Hodiny. A keďže dobrého nikdy nie je dosť a v podstate sa v danom žánri po Kryštofoch neobjavil nikto ďalší, rovnako silný a dobrý, pre obe formácie je na scéne dosť miesta.

Verím a nádejám sa, že EP platňa S tebou je iba akýmsi predkrmom. Dostačujúcim na pomazanie chuťových vankúšikov a dostatočne chutným k tomu, aby ste dostali chuť na hlavné jedlo. S tebou sú vlastne štyri piesne a jeden remix tej titulnej. Počúva sa to excelentne. Napriek tomu, že to trvá iba zhruba štvrťhodiny, je to mimoriadne silný zážitok.

Skvelá produkcia, výborná muzika, zmysluplné texty, príjemné slovné hračky a vynikajúci spev. Spevák Tomáš Sehnal je nielen charizmatický, ale má i veľmi zaujímavú, netuctovú farbu hlasu, bez rušivých elementov. Znie absolútne prirodzené a poslucháč mu uverí po prvom vypočutí. Navyše je autorom i textárom všetkých piesní. O kvalite a zmysluplnosti svedčí fakt, že sa vydavateľstvo Universal Music rozhodlo v dnešnej dobe predaja nahrávok digitálnou formou aj pre CD nosič s piatimi piesňami. Dovolím si tvrdiť, že to má potenciál a svoje rozhodnutie neoľutujú.

Na mininahrávke S tebou nie je jediné hluché miesto. Jasné, že pri takom množstve materiálu Hodiny asi dôkladne dbali na to, aby tá prezentácia dopadla na výbornú, no ani v takýchto prípadoch to nie je vždy pravidlom. Tu sa to vydarilo a Hodiny jednoznačne roztikajú stojaté časy českého a zrejme čoskoro i slovenského popu. Neostáva teda nič iné, iba s nadšením skonštatovať, že s Hodinami a S tebou sa (aspoň v hudbe) blýska na lepšie časy.

Pavol Božík
90%

Tracklist EP S tebou:
S tebou
Stmívaní
Jízdní řád
Ze dna
S tebou (remixed by Ján Zborovjan)

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 16 minút
Počet piesní: 5