Hravé groovy, humor i zamyslenie

Popredné české bigbandové teleso B-Side Band sa vydáva na doposiaľ neprebádané územia výhradne autorskej tvorby a predstavuje album Tam a zpět. Nová éra osemnásťčlenného zoskupenia, ktoré si vysoké renomé vybudovalo v tuzemsku aj  v zahraničí, spoluprácou s hviezdami formátu Kurta Ellinga alebo Judith Hill.

Posledné roky sme stáli na mieste a vlastne aj veľa trápili. Naša nová etapa nám dáva šancu sa voľne nadýchnuť a začať konečne tvoriť bez obáv, ako to dopadne. Je to ozdravné a oslobodzujúce. Nový album je toho jasným dôkazom a veľkým prísľubom do budúcnosti, teší sa líder brnianského bandu, Josef Buchta.

Album Tam a späť je od začiatku naplnené vlastným autorským materiálom a pohybuje sa od veľkolepých groove aranžmánov a moderného soulu cez svižný a farbistý retro-pop až k intímnym, krehkým skladbám. Je tu priestor na šťastie, ale aj smútok, na humor a popkultúrne doberanie, aj zamyslenie. Farebná nahrávka je na ploche svojich desiatich skladieb tematicky rozkročená, napriek tomu ale vnútorne zjednotená bohato prearanžovanou muzikou aj výkonmi všetkých skúsených a zohraných muzikantov.

V kapele sa to len hemží aranžérmi, textármi a skladateľmi, o vynikajúcich spevákoch nehovoriac. Chceli sme urobiť čisto B-Side Band album, všetko, tak povediac, z vlastných zdrojov, dodáva Josef Buchta, ktorý B-Side Band v roku 2006 založil.

Vydaniu albumu Tam a späť predchádzala štvorica singlov. Prvý z nich, Sníh, sa objavil už pred Vianocami 2022 a hneď odhalil hviezdneho hosťa. S kapelou si na ňom totiž zahral Gus Isodor, gitarista, ktorý spolupracoval s velikánmi ako Thin Lizzy, Peter Gabriel či Seal. Nasledovala skladba Magnum, ktorá sa triafala do uponáhľanosti dnešnej doby. Posledné dve nové piesne vyšli krátko po sebe vlani na jeseň.

Vydanie novinky sprevádza singel Brno Mars, ktorú s humorom sebe vlastným otextoval a potom hravo naspieval sám autor piesne Lukáš Janota. Aj tu svižné moderné funky sprevádza zábavný videoklip. Nový materiál B-Side Band vyvezie na cesty. Turné je naplánované v priebehu roku 2024. Koncerty poslucháčov zavedú priamo do špecifickej nálady západných hudobných klubov. Vystúpenia koncipované na sedenie ponúknu komplexnú atmosféru blízkeho kontaktu publika s kapelou.

Lucie Karafiátová