Ide ďalšia vlna, prichádza Kandráčomor

Skupiny Čechomor a Kandráčovci tento rok podnikli spoločné turné a okrem tisícok nadšených divákov je jeho výsledkom aj živá nahrávka, ktorá bola vyrobená v prostredí zámockej záhrady v Telči. Album Čechomor & Kandráčovci, Kandráčomor vychádza na CD, aj na vinylovej platni.

Obe skupiny stavajú na folklóre, majú naň trochu iný pohľad a práve tento fakt ich vzájomne obohacuje a ponúka atraktívne možnosti. Už po našom prvom sústredení na začiatku roka bolo jasné, že naša spolupráca bude veľkolepá, hovorí k spojeniu s jedným z najpopulárnejších súborov na Slovensku kapelník Čechomoru Karel Holas. Potvrdilo sa to hneď pri prvom spoločnom vystúpení usporiadanom na podporu Ukrajiny. Mimoriadnosť koncertu navyše podtrhla skutočnosť, že sa odohrával na dvoch miestach súčasne. Hrali sme spolu cez hudobný most a s výsledkom sme boli spokojní. Vybralo sa cez 12 a pol milióna korún, upresňuje spevák a gitarista František Černý.

Piesne zaznamenané na albume Kandráčomor vznikli, alebo boli prearanžované unikátne pre spoločné turné. Nešlo o dve samostatné vystúpenia, v priebehu koncertu sme sa s Kandráčovcami niekoľkokrát prepojili do jedného celku. Pridala sa dokonca aj hosťujúca speváčka Martina Pártlová, hovorí Karel Holas. Spoločný projekt s legendou českého folku je naplnenie chlapčenského hudobného sna Kandráčovcov, priznáva Ondrej Kandráč a dodáva: Tešíme sa, že na českú časť turné nadviaže v budúcom roku časť slovenská.

Skupina Čechomor vznikla v roku 1988. Svojich priaznivcov a rešpekt kritikov si získala predovšetkým nápaditými aranžmánmi a osobitou interpretáciou hudby, ktorej základom boli a sú ľudové piesne. Prelomovým rokom bol pre Čechomor rok 2001, keď získal tri ceny Anděl (skupina roku, album Proměny a za rovnomennú skladbu). Mimoriadne populárnu slovenskú skupinu Kandráčovci založil v roku 2004 primáš Ondrej Kandráč. Jej členmi sú bývalí hudobníci z rôznych folklórnych súborov. Ako jediní na Slovensku získali Kandráčovci Platinovú platňu za ľudovú hudbu a to celkom štyrikrát (A čija to chyža, Sinu muj, Oj, zabava, Dva duby).