Ilúzia premenená na skutočnosť: Marika sa vrátila

Zdroj foto: TASR/Jakub Kotian

Deň, na ktorý mnohí čakali dlhé roky, deň, v ktorý mnohí prestali dúfať. Ilúzia, ktorá sa však premenila na skutočnosť. V stredu večer sa Marika Gombitová vrátila na veľké pódium, s dlhým predstihom vypredala bratislavský Zimný štadión a vychutnala si plejádu gratulantov zo Slovenska i Čiech, aby nakoniec splnila sen všetkých svojich fanúšikov a venovala im polhodinový blok svojich piesní.

Zaplnený zimák síce na svoju hviezdu čakal dvadsať minút, ale napokon sa dočkal. Najskôr dokument o kariére tejto jedinečnej speváčky, následne úvodné slovo Štefana Skrúcaného a uvedenie oslávenkyne, ktorá sa na scéne objavila v spoločnosti pánov PeterajaHrona, ktorí sú nepochybne jednými z najdôležitejších ľudí v jej živote. V ich spoločnosti napokon pobudla rovno na scéne, kde si vychutnala zhruba hodinu a pol trvajúci program.

Ten bol zostavený z Marikiných piesní, ktoré zaspievali pozvaní interpreti. Momenty plné emócií, dojatia a hlavne v mnohých prípadoch obrovských prekvapení. Bolo vidieť, a hlavne počuť, že pozvaní hostia sa k tomu postavili s holdom a so cťou. Jednotlivých spevákov zo zákulisia uvádzal Roman Bomboš, ktorého sprievodné slovo bolo i akousi kronikou Marikinej kariéry a diváci sa dozvedeli mnoho zaujímavých vecí. Prvého na scéne privítal Pavla Hammela, ktorý večer odštartoval piesňou Láska.

Nasledovala ho dvojica českých umelcov, pričom Jitka Zelenková s absolútnym entuziazmom zanôtila Územie zázrakov a priniesla na scénu prvé zimomriavky. Tie ešte umocnil a latku poriadne vysoko postavil Martin Chodúr s piesňou Ave Maria, jednou z najťažších Gombitovej piesní. Obrovským prekvapením bola tiež Beáta Dubasová, ktorá vo svojom životnom výkone podala Cukráreň na dlani námestia a priznám sa, že som nikdy netušil, že v tej malej Beátke je tak veľká sila.

Pred ďalším blokom piesní sa na scéne objavili najvyššie predstaviteľky vydavateľstva Ikar, ktoré práve v tento výnimočný večer prvý raz uviedlo knihu Úlomky spomienok, životopis speváckej legendy, na ktorého vzniku sa Marika osobne podieľala.

Ďalší blok otvorila kapela No Name so svoj(sk)ou verziou hitu Adresa ja, adresa ty, nasledovaná Petrom Nagyom (Ži a nechaj žiť), Máriou Čírovou (Študentská láska) a Josefom Lauferom (Žiadny hazard na účet srdca). Ich jedinečné a prekvapivé verzie dávali znať, že sa program dostal do štádia, v ktorom pozvaní hostia kladú dôraz aj na to, aby pieseň dostala nový, vo väčšine prípadov nezabudnuteľný zvuk.

O chvíľu to už dokazovala kapela IMT Smile, ktorá svojou verziou piesne Dvaja z albumu Kam idú ľudia dokázala, že patria stále medzi to najlepšie, čo na hudobnej scéne máme a ich vystúpenie bolo prvým z vrcholov večera. Helena Vondráčková zaspievala muzikálové Šaty a ďalší vrchol večera predviedli Kandráčovci, ktorí svojou verziou piesne Správne dievča doslova vyrážali dych. Keď sa na scéne objavila Lucie Bílá, dalo sa predpovedať, že sa blíži finále. Česká diva zaspievala Prosbu, ktorej posledný refrén dokonca zanôtila v češtine a dokázala tak, aký tvarovateľný text si Marika pred rokmi sama napísala.

Následný zostrih Marikiných klipov a vystúpení poslúžil na zmenu scény, usadenie sláčikového orchestra a privítanie samotnej veľkej hviezdy. Marika Gombitová na scéne, s mikrofónom v ruke – splnený sen niekoľkých tisícok ľudí, ktorí mali šťastie a zohnali lístky, za ktoré boli ochotní dať nemalé peniaze. Bez mihnutia oka. Mnohí by urobili to isté, len sa obadali neskoro, koncert bol vypredaný dávno pred 12. októbrom.

Spokojná, usmiata, dojatá a hlavne šťastná, tak pôsobila Marika Gombitová na scéne a podobné emócie nepochybne prežívalo i prítomné publikum, ktoré jej po piesňach Paradiso, Zem menom láska, Koloseum, Kríž a Nenápadná aplaudovalo v stoji. Rovnakých ovácií sa speváčka dočkala za dueto s Mekym Žbirkom Nespáľme to krásne v nás a finálny ÚsmevMekymJankom Lehotským vyvolal hádam ešte väčšie emócie, ako Vyznanie, ktorého sa publikum dožadovalo, no nedočkalo sa ho. Legendárny ÚsmevModusom na scéne odspievali všetci hostia a bola to bodka za rozprávkou so šťastným koncom.

Veľa zdravia a chuti do práce, Marika! Všetko najlepšie a ďakujeme!

Pavol Božík
80%

Zdroj foto: TASR / Jakub Kotian