Imodium na novinke Element krotia živly

Imodium (Autor foto: Michal Havlíček / Zdroj foto a info: Supraphon)

Po singloch Proud a Spirit je tu v poradí piaty radový album formácie Imodium nazvaný Element. Novinka, ktorá podľa slov kapely mala najbolestivejší príbeh vzniku zo všetkých doterajších nahrávok, prekvapí dlhoročných fanúšikov zaujímavým okorenením vlastného zvuku a posúvaním hraníc. Napovedajú to okrem iného aj prvé dva zmienené single. Imodium však ostáva stále verné samo sebe, gitarám a melódiám. Potvrdzuje to aktuálne zverejnená pieseň Divoká řeka.

K tak trochu mystickému názvu Element frontman Thom hovorí: Keď tvorím, potrebujem nejakú tému, čím nechcem povedať, že robíme koncepčné albumy. Dosť vecí sa zmenilo tým, ako u mňa padla tridsiatka. Všeličo som začal chápať inak. Myslím si, že štyri základné živly stále hýbu svetom a vymyslieť spirit, ktorý má byť piatym elementom, ktorým je každý z nás ako osobnosť, je dobrá téma pre písanie textov. Symbolika piatich bola zrazu všade. Ide o piatu platňu a áno, som veľký fanúšik Bessonovho filmu Piaty element.

Charakter nahrávky zásadne ovplyvnilo aj miesto, kde vznikla – nové nahrávacie štúdio v domovskom meste kapely Imodium, Broumov. Vo chvíli, kedy sa nám zosypal pôvodný koncept nahrávania, niekto spomenul, že v našom rodnom meste vzniklo na dosť atypickom mieste štúdio. Vlialo nám to krv do žíl a vytrhlo nás z letargie, z opakujúceho sa procesu. To kláštorné prostredie sa musí zažiť. Nečakajte žiadnu modlitebňu v rohu a Ježiša Krista na druhej strane. Je to bežné, moderné nahrávacie štúdio, ide však o to, čo sa s vami deje v okamihu, keď z neho vyjdete, komentuje to Thom.