Iron Maiden nekujú staré železo

Legendárna skupina Iron Maiden zverejnila nový singel. Skladba The Writing On The Wall je prvou novinkou metalovej legendy po šesťročnej pauze. V parádnom animovanom videu kapela navyše predstavuje najnovšiu Eddieho reinkarnáciu v ohromujúcej 3D podobe.

Skladbu spoločne napísali gitarista Adrian Smith a spevák Bruce Dickinson, ktorý vytvoril aj koncept videa, ktorého realizácie sa následne ujali dvaja bývalí manažéri štúdia Pixar a dlhoroční fanúšikovia skupiny Mark Andrews a Andrew Gordon. Obaja majú  za sebou päťdesiat rokov skúseností s animáciami a podieľali sa na tak úspešných filmoch ako Hľadá sa Nemo, Príšerky s. r. o. či Ratatouille. Ich partnerom pri tvorbe klipu sa stalo londýnske animačné štúdio BlinkInk, ktoré je známe kampaňami pre najväčšie svetové koncerny módy a nealkoholických nápojov.

Novinka je predzvesťou sedemnásteho štúdiového albumu. Kapela ho nahrávala podobne ako predchádzajúci The Book Of Souls s producentom Kevinom Shirleym vo francúzskom štúdiu Guillaume Tell Studio. Basgitarista skupiny Steve Harris hovorí: Parížske prostredie nám perfektne vyhovuje. Jedná sa o priestor bývalého kina s vysokými stropmi a vynikajúcou akustikou.

Album ponúkne viac ako 80 minút hudby na ploche 2CD alebo 3LP. Podľa Steveho Harrisa obsahuje niekoľko veľmi komplexných skladieb, ktorých dokončenie si vyžiadalo veľa času a naozaj citlivý prístup producenta. Spevák Bruce Dickinson dodáva: Album sme nahrávali v roku 2019 počas prestávky Legacy Tour. Chceli sme mať čas na dokončenie a zároveň možnosť plne sa sústrediť na turné. Samozrejme niečo z našich plánov zmenila aj pandémia. Piesne sú pestré a často veľmi dlhé. A jedna alebo dve znejú pomerne odlišne od nášho obvyklého štýlu. Iron Maiden tentokrát hľadali inšpiráciu na východe. Tomu zodpovedá aj úplne nová podoba maskota Eddieho, ktorému ilustrátor Mark Wilkinson dal podobu samuraja.