Jan Smigmator singlom spomína na Gotta

Český swingový spevák Jan Smigmator dokončuje v týchto dňoch nový album, ktorý na jeseň vydá v Supraphone. Za producenta albumu si zvolil Jana Steinsdörfera, ktorý ako jazzman s jedinečným nadaním pre žánrové presahy s úspechom pôsobí v prvej lige českého popu. Na albume hosťuje celá plejáda skvelých muzikantov, ktorých zatiaľ protagonista necháva pre svojich poslucháčov ako prekvapenie.

V súvislosti s ochutnávkou z pripravovanej novinky, ktorou je legendárna skladba amerického skladateľa Henryho Manciniho a textára Johnnyho Mercera Měsíční řeka (Moon River), predsa len príde k prezradeniu jedného hviezdneho hosťa. Je ním česko-americký hudobník, skladateľ a producent hrajúci na klávesové nástroje a Hammondove varhany Ondřej Pivec. Z účasti Ondru Pivca mám veľkú radosť. Poznáme sa dlhé roky, ale spoluprácu sme zrealizovali až teraz. Vlastne za to môžem poďakovať koronavírusovej kríze, ktorá zastavila celý svet, a Ondra tak neodletel na turné s Gregorym Porterom a zostal v Prahe. Všetko zlé je skrátka na niečo dobré, dodáva s úsmevom Jan Smigmator.

Svojim priaznivcom Smigmator predstavil Měsíční řeku 14. júla 2020. Výber dátumu nebol náhodný, ide o narodeninový deň Karla Gotta. Jan Smigmator k tomu uviedol: Ako singel sme pôvodne plánovali úplne inú pieseň, ale súhra všetkých možných okolností nás priviedla k Měsíční řece. Vzhľadom k tomu, že ide o úplne prvú rozhlasovú nahrávku Karla Gotta, rozhodol som sa mu ju venovať ako svoje osobné poďakovanie.

Realizácie videoklipu sa ujal legendárny kameraman Jan Malíř spoločne s Norbim Kovácsom, objav uje sa v ňom i Ondřej Pivec. S Janem Malířem ma zoznámil pri jednom zo svojich koncertov v Malostranskej besede práve Karel Gott. Preto mi spolupráca s Honzom na tomto klipe príde viac než symbolická. Navyše je to pre mňa obrovská česť, zamýšľa sa Jan Smigmator.

Okrem dokončovania nového albumu pripravuje spevák i špeciálnu sérii komorných záhradných stretnutí nazvaných Jazz Piknik, o ktoré je medzi jeho fanúšikmi veľký záujem. Diár som mal pod tlakom udalostí na júl a august kompletne vyškrtaný, a tak sme sa s manželkou rozhodli, že usporiadame niekoľko hudobných večerov priamo na našej chalupe, hovorí spevák. Jazz Piknik sme na záhrade na Vyžlovce rozbehli už koncom júna a hrať chceme celé leto, upresňuje.