Janais predstavuje novinku Shoulder

Záver minulého roka sa v kapele slovenskej speváčky Janais niesol v pomerne hektickom duchu. Predchádzalo mu totiž turné Vianočná Janais 2017, ktoré pozostávalo z desiatich koncertov v mestách po celom Slovensku. Po náročných týždňoch plných organizačných príprav a večerných vystúpení ale Janais nepoľavila, práve naopak. Spolu s hudobným doprovodom sa hneď v úvode januára zatvorili do nahrávacieho štúdia Studio7 u Vlada Randyho Gnepu a pokračovali v nahrávaní štvrtého albumu.

Výsledkom nových hudobných podnetov je aj skladba Shoulder. Tá nepochybne zamieša karty v slovenskom letnom rádiovom éteri. Chytľavá novinka, ktorej text i melódia vzišli z rúk charizmatickej umelkyne, sa od jej ostatnej tvorby na prvé počutie líši. Janais netají, že pri písaní ju inšpirovali najmä blížiace sa slnečné mesiace, ktoré si skladby tohto druhu doslova pýtajú. Letný hit pre mňa znamená melódiu, ktorú neviete dostať z hlavy, a ktorú si pohmkávate, aj keď nechcete. Je prirodzené, že v tomto období slovenský éter najviac ožíva a chrlí piesne s videoklipmi. Slnko, tanec, dobrá nálada… to všetko k letnej piesni neodmysliteľne patrí. No ak je pieseň dobrá po každej stránke, určite môže zaujať na dlhšie obdobie než jedno leto. Presne o to sa všetci hudobníci snažíme – dať piesni myšlienku a život.

Celá pieseň sa nesie v tanečnom duchu a spĺňa všetky atribúty úspešnej popovej nahrávky. Nechýba jej optimizmus, príjemný refrén, farebnosť či rytmus doplnený veselou tanečnou choreografiou. O tú sa postarali profesionálni tanečníci, menovite Emma Steindl, Dominika Podolanová, Radovan Kliment, Kristína Bekeová a breakdancer Tomáš Ujlaky. Niet divu, že skladba, ktorej réžiu si zobral pod taktovku Jakub Šteinecker, v ľuďoch krátko po vypočutí prvých tónov evokuje dobrú náladu a letnú pohodu, ktorá s týmto obdobím bezprostredne súvisí. Hlavná myšlienka tanečnej novinky Shoulder ale odkrýva i silnejšie posolstvo. Viac o ňom nám prezradila samotná Janais: V texte som sa snažila o jasnú myšlienku. Ak máte v živote vedľa seba niekoho, na koho sa viete vždy obrátiť, na koho pleci sa vyplačete ak je vám ťažko, s kým vo svojom živote proste rátate, dajte mu najavo, že si to vážite, a že aj vy ste tu pre neho. Už keď som pieseň tvorila, cítila som z nej pohodu a radosť. Proste song, ktorý má poslucháča pozitívne naladiť a naštartovať. Jakub moju víziu klipu doplnil svojím umením a dal piesni vizuál, vďaka ktorému si tú pieseň budete chcieť pustiť zas a znova. Aspoň u mňa je to tak.

Ak bývate v našom hlavnom meste alebo v jeho okolí, bratislavské trhovisko na Miletičovej ulici vám určite netreba predstavovať. K známym ľuďom, ktorí sa už v minulosti rozhodli zakomponovať ho do vlastnej umeleckej tvorby, sa teraz zaradila i Janais. Aj na tomto mieste totiž prebiehala podstatná časť nakrúcania klipu, hoci speváčka Janais s odstupom času priznáva mierne obavy: Klip sme točili na rôznych miestach Bratislavy, akými sú Slavín, Palárikova ulica, Trhovisko Miletičova, Skatepark v Petržalke, Starý most a ukončili sme ho spoločným tancom na Tyršovom nábreží pri západe slnka. Točiť klip na Miletičke som si spočiatku nedokázala predstaviť. No nechala som voľnú ruku profesionálom a výsledok ma presvedčil. Aj taká Miletička môže v klipe vyzerať čarovne.

Skladba Shoulder je ďalšou piesňou z pripravovaného štvrtého albumu, ktorého vydanie chystá Janais spolu s manželom a manažérom v jednej osobe – Petrom Kothajom, na jeseň tohto roka. Fanúšikovia sa však môžu tešiť už teraz. Prácu v nahrávacom štúdiu hudobníci prerušia niekoľkými koncertami v rámci letných podujatí, na ktorých určite zaznie aj novinka Shoulder.

Termíny najbližších vystúpení speváčky Janais s kapelou:
17.06. Bratislava, Karlovešťania v Starom Meste
23.06. Dni mesta Námestovo
04.07. Nitra, Večer ľudí dobrej vôle
14.07. Revúca, FANTASY leto
21.07. Červený Hrádok, Farfest
01.09. Hanušovce nad Topľou, Jarmok
22.09. Ivanka, 50. výročie zboru CREDO