Jubilejný Žákovic Open bude pre Ďuďa

Foto: Braňo Šimončík

Žákovic Open chystá jubilejný dvadsiaty ročník. Jeden z najobľúbenejších rodinných festivalov v prekrásnej Bošáckej doline pripravil pre fanúšikov opäť fantastický program. V polovici leta 31. júla až 1. augusta v Trenčianskych Bohuslaviciach po prvýkrát vystúpia Horkýže Slíže, ale aj legendárna skupina Bez ladu a skladu. Nebudú chýbať ani domáci headlineri Hex a kapely Para, Le Payaco, Medial Banana, The Youniverse, Hudba z Marsu, Talkshow či ČAD. Ako vždy ponúkne festival i kultový futbalový zápas. Organizátori sa jubilejný ročník rozhodli venovať Ďuďovi zo skupiny Hex, ktorý stál pri zrode festivalu a rád na ňom hrával. Preto má festival podtitul Venované Ďuďovi.

Horkýže Slíže sme chceli už po minulé roky, ale keďže hrajú veľa koncertov po celom Československu, podarilo sa nám to až teraz. Chalani z kapely Bez ladu a skladu k nám chodievajú už dlhé roky ako návštevníci a veľakrát sme sa bavili, že by bolo super, keby u nás aj zahrali. Je to kapela, ktorá nekoncertuje veľmi často a o to viac sa som sa potešil, keď mi zavolal Peťo Kaščák, či ešte stále platí ponuka na ich hranie. Baze ladu a skladu sú pre mňa legendou a dokonca nás spája aj jeden člen. Bubeník Blas Peter Slameň zakladal Hex a hral s nami na začiatku našej kariéry. Teším sa, že obe tieto skvelé kapely zahrajú práve na 20. ročníku nášho festivalu po prvýkrát, neskrýva radosť Yxo.

Na festivale nebudú chýbať domáci headlineri Hex, pričom jubilejný ročník festival bude venovaný práve jemu. Chcú si tak spoločne s fanúšikmi zaspomínať na spoločné chvíle a uctiť si pamiatku speváka, ktorý minulý rok zomrel.

Bolo to pre nás prirodzené rozhodnutie. Finalizujeme prípravy festivalu, veľa sa bavíme o line-upe a o tom, čo sme prežili za tých 20 rokov. Zrazu prišla myšlienka venovať festival človeku, ktorý festival spoluzakladal, odohral na ňom veľa krásnych koncertov a rozdal veľa radosti. Ďuďov predčasný odchod je pre nás stále čerstvý a stále veľmi bolestivý. Budem sa preto tešiť, keď jeho život oslávime aj na jeho domovskom festivale s fanúšikmi, ktorí ho majú radi, konštatuje Yxo.