Jubileum Mariana Vojtka

Marian Vojtko sa narodil 20. marca 1973 v Banskej Bystrici, odkiaľ sa neskôr presunul za štúdiom do Bratislavy. Absolvoval operný spev na Vysokej škole múzických umení, zároveň však v tejto dobe prvýkrát vyskúšal muzikál. Jeho prvou skúsenosťou na tomto poli bolo účinkovanie v Sondheimovej Malej nočnej hudbe. Prvá veľká muzikálová príležitosť prišla spolu so slovenským naštudovaním muzikálu Krysař, do ktorého bol obsadený do titulnej úlohy. Ďalšie hudobné inscenácie potom na seba nenechali dlho čakať.

Už ako chlapec obdivoval piesne Karla Svobodu. Ako filmové, tak aj hity v podaní Karla Gotta a spieval si ich. V roku 1998 na Slovensko dorazil hosťovať muzikál Dracula a ja som mal to šťastie, že som sa stal jeho súčasťou. Študoval som operný spev a na konkurze mi Karel Svoboda povedal: Prosím ťa, spievaš pekne, ale musíš ten hlas trochu zašpiniť. Toto je muzikál, nie opera! Príď za týždeň znova a nesklam ma. Týždeň som teda cvičil zašpinenie hlasu a nakoniec som našťastie uspel. V Draculovi som si zahral a zaspieval úlohy Kňaza a Stevena. Po megaúspešnom Draculovi ma pozvali na konkurz do Monte Crista, ktorý sa hral od roku 2000 v pražskom Paláci kultúry (dnešnom Kongresovom centre). V ňom som už podľa Karla mal hlas zašpinený dosť a zrejme preto som uspel a bol obsadený do hlavnej úlohy. Karlovi Svobodovi som vďačný za mnohé skvelé rady a tiež za to, že ma svet muzikálu vďaka nemu objavil a ja som sa stal súčasťou tohto sveta. V poslednom Karlovom muzikáli Golem som si zahral úlohu kňaza Štepána. A v obnovenej premiére muzikálu Dracula som potom už stvárnil hlavnú úlohu krvilačného grófa. Karel bol človek s neskutočnou energiou a neuveriteľným hudobným talentom. Na chvíle, keď som sedel u neho v štúdiu a prehrával mi nové skladby pre ďalšie projekty, nikdy nezabudnem. Karel pre mňa bol a zostane naším najväčším a neprekonateľným hudobným skladateľom, spomína Marian Vojtko.

Nasledovali muzikálové klasiky Kleopatra, Pomáda, Jekyll & Hyde, Angelika, Traja mušketieri, Mona Lisa, Kat Mydlář, Quasimodo, Bedári, Aida, Casanova, Mata Hari, Fantom opery, Ples upírov, Muž so železnou maskou alebo Barón Prášil. Za poslednú spomínanú úlohu dostal v roku 2010 Cenu Thalie za najlepší mužský herecký výkon v muzikáli, operete či inom hudobno-dramatickom žánri. Darilo sa mu na domácej i zahraničných scénach. Na konte má dva dva sólové albumy s muzikálovým a popovým repertoárom. Od roku 2017 je členom nadžánrového vokálneho zoskupenia 4 Tenori, s ktorým vystupuje na spoločných, úplne vypredaných koncertoch.

Svoje 50. narodeniny oslávi so svojimi fanúšikmi 18. marca 2023 na predstavení muzikálu Fantom opery. Mimoriadne, jedinečné a jediné bude jeho Narodeninové Gala – Marian Vojtko 50, ktoré odohrá v pražskej O2 Universum 3. októbra tohto roku. Hosťami budú okrem 4 Tenorov speváčky Eva Urbanová, Monika Absolonová, Tereza Mátlová a Michaela Gemrotová.