Katapult nie je nostalgia, tak sa len volá ich novinka

Oldřich Říha a jeho legendárny Katapult vydávajú štúdiovú novinku. S názvom Nostalgia vychádza na CD, vinylovej LP a digitálnych službách, takmer sedem rokov od posledného albumu Kladivo na život.

Nový štúdiový počin vychádza v roku, kedy Oldřich Říha – mozog, srdce a duša Katapultu – oslavuje 75. narodeniny a 60 rokov na scéne. Väčšinu piesní skomponoval sám, na textoch sa okrem neho podieľali Filip Hrbek a Michal Tříska.  Na album zaradil aj coververziu klasiky od Suchého a Šlitra Mister Rock a mister Roll.

Samotný album sa dá označiť ako prvá platňa novej éry Katapultu. Nostalgia vychádza po mesiacoch neistoty a opakovanom presúvaní koncertov, ale Katapult je tu v plnej sile, s excelentnými rockermi a s novou muzikantskou energiou, hovorí Říha. Spolu s novými spoluhráčmi – Václav Zima (bicie) a Karel Bigman Kodl (basgitara, spev) – vytvoril dielo so surovým zvukom a typickými říhovskými rífmi, nahral muzikantskú výpoveď, ktorá sa dostane pod kožu. Zároveň sa mu podarilo docieliť súčasný zvuk a zachytiť pritom drive, čo ocenia nielen jeho verní fanúšikovia. Sám označuje album Nostalgia poeticky ako svoju osobnú audio autobiografiu. Nostalgia by mohla zároveň slúžiť, ako môj testament. Uvidíme, uzatvára tajomne.

Krátko pred vydaním albumu mal premiéru dokumentárny film Vojín XY. Režisér Jiří Klimov so svojim tímom jeho prostredníctvom rozpráva o Oldovi Říhovi a Katapulte v jednom, pretože, ako v ňom sám hlavný protagonista hovorí: Ja nehrám s Katapultom. Ja som Katapult. Presne 24 hodín denne. V dokumente sa podarilo vystihnúť podstatu osobnosti slávneho rockera a jeho životnej filozofie, života hudobníka telom a dušou, ktorý nikdy nedopustil, aby sa beh jeho skupiny niekedy zastavil (napriek zákazu vystupovania za bývalého režimu).