Legendárny Nikola Šuhaj Loupežník vyšiel na CD aj LP

V jubilejnej reedícií vyšiel legendárny album Hany a Petra Ulrychových z roku 1974 – Nikola Šuhaj Loupežník. Rok 2019 je pre súrodencov Ulrychových naozaj význačný. Petr Ulrych oslávil 21. februára sedemdesiatepiate narodeniny, Hana Ulrychová oslávi za niekoľko týždňov svoje sedemdesiate narodeniny, spoločne so skupinou Javory vystupujú štyridsaťpäť rokov a od vydania ich najznámejšieho albumu uplynulo tiež štyridsaťpäť rokov.

Tieto roky predstavujú veľa skvelej hudby a teraz reedovaný Nikola Šuhaj Loupežník patrí medzi tú najspomínanejšiu. Po predošlom beate, pope a rocku sa tu Ulrychovci v tomto rozsahu prvý raz šťastne stretli s oslovením ľudovou hudbou. Olbrachtova silná literárna téma sa premenila na natočenie sady pesničiek a tiež divadelných predstavení.

Téma hľadania slobody, spravodlivosti a lásky bola v normalizačnej dobe veľmi potrebná a Pavel Landovský bol ako herecký pódiový protihráč kapely mimoriadny. Petrova hudba a texty dali šancu výbornej štúdiovej spolupráci s orchestrom Gustava Broma, ale hlavne potrebne prostému, krištáľovo čistému a predlohe oddanému spevu Hany. Tento albumový projekt si získal mimoriadny poslucháčsky ohlas, ale tiež oficiálne ocenenie napríklad v podobe ceny Biela vrana časopisu Mladý svět. Hlavne sa však stal začiatkom cesty Ulrychovcov k nepredstieranej umeleckej aj ľudskej previazanosti s moravskou folklórnou muzikou.

Album vydáva Supraphon v novom remasteringu, v prípade LP s matricou rytou do laku pre dosiahnutie maximálnej zvukovej kvality vinylu s hmotnosťou 180g. Obal je rekonštruovaný podľa pôvodného a obsahuje kompletné texty, spomienky tvorcov a dobové fotografie. Vo formáte CD bol premiérovo pridaný bonus so siedmimi piesňami z Haninho sólového albumu z roku 1976, na ktorom sa autorsky podieľal brat Petr už v duchu nadchádzajúceho albumu Nikola Šuhaj Loupežník. Vychádza tiež digitálne.

Mimoriadne koncertné krsty sa uskutočnia 12. mája v brnenskom Mahenovom divadle a 13. mája v pražskom divadle Hybernia, kde súrodenci zahrajú so svojou kapelou Javory, Javory Beat a zaujímavými hosťami.