Plavba Na vlně radosti s Anetou Langerovou je nezabudnuteľný zážitok

Zviesť sa s Anetou Langerou Na vlně radosti znamená nezabudnuteľný zážitok. Toľko pokory, skromnosti a talentu v jednej osobe až vyvoláva dojem, že to ani nemôže byť pravda. A predsa je! Koncert Anety Langerovej je presunom do iného, pokojnejšieho a krajšieho sveta.

Dve hodiny zimomriavok. Tak spomínam na Anetino vystúpenie v Bratislave na jar minulého roka. Prišla, ovládla klavír, ovládla gitaru, ovládla publikum. Excelentný zážitok, jeden z tých výnimočných, na ktoré sa nezabúda. Nikdy! Jeho pripomenutie si prostredníctvom práve vychádzajúceho DVD je darčekom pre všetkých milovníkov ozajstného umenia.

Aneta Langerová na práve vydávanom CD / DVD Na vlně radosti v podstate uzatvára dvojročné koncertné cestovanie, na ktorom promovala svoj excelentný album Na Radosti. Kapela, sláčiky a v podstate doslova malý orchester a… ONA. Dokonalá kombinácia, dokonalý súzvuk. Jednoznačné ladenie. Ako sa dozviete z dokumentu, pribaleného na DVD, bubeník Martin Kopřiva to zhodnotil absolútne presne: Nechápem, ako som sa ocitol v partii introvertov. Možno by sa to tak dalo nazvať, ak sa tak označujú ľudia, ktorí sú doslova a do písmena umelci, absolútne oddaní tomu, čo robia.

Anete Langerovej sa podarilo zostaviť presne taký ansámbel umelcov – hudobníkov a obísť s nimi dve republiky, v ktorých fanúšikom rozdávali nezabudnuteľné chvíle. Tá z decembra minulého roku, ktorá prebehla v pražskom Forume Karlín je zaznamená na DVD Na vlně radosti. Nádherný koncert, na ktorom Aneta Langerová každou jednou zo sto piatich minút potvrdzuje, že je to pani speváčka. Je mimoriadna. Opäť mi z nej behali zimomriavky po celom tele. A nepotrebuje k tomu obrovské scény, milióny blikajúcich diód, ani ohňostroje. Stačí jej klavír, prípadne gitara, hlas a… duša.

Pretože Aneta Langerová je speváčka, ktorá má dušu. Cítiť ju z každého jedného slova jej piesní. Piesní, ktoré sú zároveň baladami, básňami, príbehmi, môžete si vybrať čo chcete, pomenovať si to ako chcete, pretože na konci toho všetkého je príbeh. Živá nahrávka Na vlně radosti je navyše dôkazom o tom, že naživo znejú piesne Anety Langerovej ešte lepšie, ako zo štúdiových nahrávok. A mám pocit, že viem prečo je to tak. Pretože Aneta im na svojich koncertoch vdychuje nový život a interpretuje ich s láskou a absolútnou pokorou. Rovnakou, ako pristupuje k svojej práci i k svojim fanúšikom. A dokáže tak oživiť neopísateľný zážitok.

Na vlně radosti vychádza ako komplet CD / DVD a priznávam, že tak prepracovaný produkt som už dlho nevidel. Ono to nie sú iba nejaké dva disky vložené v nejakom obale. Balenie prináša obsiahly booklet plný fotografií a samozrejme tiež informácií. Ale je tu i prekvapenie. Keď booklet otvoríte, akoby ste otvorili zvukovú pohľadnicu. Po otvorení sa totiž rozoznie jedna z Anetiných piesní. Famózny nápad. Celý projekt je ladený i charitatívne, speváčka ním pomáha malému Hynkovi, ktorý po ťažkom úraze potrebuje prostriedky na rehabilitáciu, ktorá ho môže vrátiť späť do bežného života. Keď uvidíte chlapcov úsmev na priloženej kartičke, pochopíte, ako sa častokrát zaoberáme malichernosťami a ľudia, ktorých osud poriadne skúša, sa dokážu smiať a veriť.

Pri počúvaní CD, ale hlavne pri sledovaní DVD Na vlně radosti však rovnako uveríte, že svet môže byť krajší. Tej nahrávke nie je čo vytknúť. Je vynikajúca i po technickej stránke. Na CD je samozrejme menej skladieb (v digitálnej forme však supraphonline.cz ponúka záznam celého koncertu), ako na DVD, kde je zaznamenaný celý koncert a ešte je pribalený i štvrťhodinový dokument. Jediné, čo môžem konštatovať je to, že takýto silný koncert by si už jednak zaslúžil Blu ray a jednoznačne zvuk vo formáte 5.1. DVD disponuje iba stereo zvukom, ale musím jedným dychom dodať, že je výborný.

Nechajte sa zviesť Anetou Langerovou Na vlně radosti, je to plavba, v ktorej síce nenájdete adrenalín, no ak chcete vedieť,ako to vyzerá v raji, je to ideálna cesta.

Pavol Božík
100%

Tracklist Na vlně radosti:
DVD:
Na Radosti
V bezvětří
Svatá Kordula
Dívka
Jiný sen
Malá mořská víla
Tragédie u nás na vsi
Slova z hor
Maják
Intermezzo Vzpomínka
Vzpomínka
Stačilo říct
Divoká hejna
Hvězda
Bříza
Nevěsta
Intermezzo Tráva
Tráva
Vysoké napětí
Voda živá

CD:
Na Radosti
V bezvětří
Svatá Kordula
Dívka
Malá mořská víla
Tragédie u nás na vsi
Intermezzo Vzpomínka
Vzpomínka
Hvězda
Bříza
Nevěsta
Tráva
Vysoké napětí
Voda živá

Vydavateľstvo: ART Shock
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 104 minút (koncert) + 15 minút (dokument) / DVD
Počet piesní: 20