Ponížení všetkých zemí, spojte sa!

Zábavné, dojímavé a tak skutočné. Presne taká je komediálna dráma Pride, hádam prvý z filmov o homosexuáloch, kde polovicu príbehu netvorí silená súlož, ale v prvom rade v ňom tvorcom ide o to, dať divákovi priestor zamyslieť sa nad postojom väčšiny k menšine, ktorý je v mnohých krajinách, vrátane tej našej, ešte stále diskriminačný. Toto sa udialo v polovici osemdesiatych rokov minulého storočia a minimálne v Británii to veľa zmenilo…

Píše sa rok 1984. Britskou premiérkou je Margaret Thatcherová, prezývaná Železná lady. V období jej vlády v krajine vrcholí štrajk baníkov. Počas Pride v Londýne sa skupina aktivistov rozhodne pomôcť ich rodinám a usporiadajú pre nich zbierku. Odborový zväz baníkov sa však zdráha prijať ich pomoc.

Dôvod je jednoduchý – neradi by čelili obvineniu, že otvorene sympatizujú s G&L hnutím. Avšak aktivisti toto rozhodnutie ignorujú a vydajú sa priamo do menšej dedinky vo Wallese, kde chcú zbierku odovzdať priamo ich rodinám. A tým začína mimoriadny príbeh dvoch odlišných komunít, ktorý nakoniec vyústi v prekvapujúce partnerstvo.

Jednoznačne najväčšou devízou tohto filmu je to, že je tak skutočný. A nielen preto, že vznikol podľa skutočnej udalosti. Ono už tá kombinácia homo vs. hetero predpovedá sériu vtipných momentov, ktoré sa bezpochyby dostavia, ale ono to má celé i druhú stranu, ktorá poukazuje hlavne na to, že všetko je o porozumení. Usporiadať si to v hlave, že všetci sme predsa ľudia a milovať možno kohokoľvek.

Pride navyše poukazuje na veľmi dôležité veci. Jednak mapuje dobovú vrcholiacu krízu britskej ekonomiky daného obdobia a poukazuje tiež na chorobu AIDS, ktorá sa práve v tom čase objavila a stala sa najväčším strašiakom menšinovej komunity, ktorá v tom čase bola bez ostychu označovanú za najrizikovejšiu skupinu. Tie indície sú veľmi sympatické a tvorcom sa podarilo poukázať na dramatické momenty bez toho, aby to narušilo celkový koncept filmu, ktorý sa snaží byť v prvom rade komédiou so silným odkazom.

Len si to predstavte. Je polovica osemdesiatych rokov a partia gejov a lesbičiek z hlavného mesta sa vyberie niekam na vidiek, aby pomohli štrajkujúcim baníkom, podporili ich v štrajku a zároveň im poskytli finančnú pomoc peniazmi, ktoré pre nich z vlastnej iniciatívy vyzbierali. Pravdupovediac, ani dnes si celkom dobre neviem predstaviť, že by partička inak orientovaných aktivistov z Bratislavy prišla do dediny v okolí Novákov a tamojším baníkom by poskytla finančnú pomoc. Asi by to zrejme vyzeralo dosť podobne, len asi s dramatickejším výsledkom.

Je to jednoducho situácia, ktorá priam kričí po zábavných momentoch, ktoré v tých rozdielnych prostrediach jednoducho musia prísť. Na prvom mieste je však solidarita a hlavne snaha pochopiť sa navzájom. Keď sa to podarí, výsledok v konečnom dôsledku pokorí všetky vládne krízy. Pretože všetko je o ľuďoch.

Pride je v prvom rade bravúrna komédia, aj keď s poriadne horkým základom. Tvorcom sa však podarilo excelentne namiešať dve, na prvý pohľad nezlúčiteľné esencie, dramatickosť doby a absurditu daných udalostí. V dokonalých pomeroch, ktoré diváka na dve hodiny usadia do kresla a dávajú mu fantastický priestor na premýšľanie i na zábavu. Prirátajte si k tomu (nielen ako bonus) nesmrteľnú dobovú hudbu, silné herecké obsadenie a samozrejme s tým súvisiace dokonalé herecké výkony. Tie sa samozrejme odrazili v majstrovsky napísanom scenári.

Oplatí sa zahodiť prípadné predsudky pred danou témou, a pozrieť si to. Je to zábavné a poučné. A je celkom jedno či je divák veriaci, alebo neveriaci, hetero, alebo homo…

Film Pride prináša na DVD spoločnosť Magic Box v spolupráci s distribučnou spoločnosťou Film Europe. Vychádza v pôvodnom znení, s českými titulkami, bez dabingu.

Pavol Božík
100%

Réžia: Matthew Warchus
Hrajú: Bill Nighy, Imelda Staunton, Dominic West, Paddy Considine, Russell Tovey

Žáner: Komédia / Dráma
Rok výroby: 2014 (svetová premiéra 12. september 2014)
Distribúcia: Magic Box
Rok vydania: 2017
Formát: DVD
Celková dĺžka: 120 minút
Jazyková verzia: anglická, maďarská (5.1)
Titulky (Blu ray): české, maďarské