Koščová je ako Svätý grál, okázalá i vzácna

Je veľmi ťažké písať o niečom, o čom možno ani samotný autor nechce, aby sa písalo, ale aby sa počúvalo. V prípade Krehkosti Katky KoščovejDaniela Špinera je to jednoducho tak. Kača si vytrhla srdce a podala ho svojim poslucháčom na striebornom krúžku. V takej surovej forme, že je to na domáce pomery až nepochopiteľné. Na druhej strane, presne toto je forma, ktorá dokazuje, aký fenomén je Katka Koščová.

Keď sa povie, že niečo ide od desiatich k piatim, je to negatívna reakcia, ktorá opisuje, že niečo upadá, je to horšie, než bolo to predošlé, v podstate sa tomu nedáva nádej. Katka Koščová istým spôsobom obracia tento frazeologizmus na hlavu. Keby sme si totiž zoradili albumy Katky Koščovej tak, ako vychádzali a púšťali si ich chronologicky za sebou, pochopili by ste, čo od desiatich k piatim v jej prípade znamená.

Reč je samozrejme o hudobnej produkcii. Zatiaľ, čo na prvom albume (paradoxne, volal sa Naboso a úplne naboso sa Katka vlastne predstavuje až teraz, po 17 rokoch) bola vydavateľom vynútená, ale na druhej strane bravúrne pripravená, s každým ďalším albumom Katka uberala na nástrojoch, až si na Krehkosti vystačila pomaly iba s klavírom, akordeónom a akustickou gitarou. Krehkosť je Katka Koščová tak, ako sa ráno zobudí a ide urobiť kakao pre celú rodinu. V podstate nahá, alebo len tak, v prehodenom župane.

Krehkosť je doslova veľmi krehký album. Lavíruje na hranici obrovského umenia a takých tých prapôvodných demonahrávok, nad ktorými by väčšina umelcov (i v tomto žánri), mudrovala ešte ďalší rok, než by ich vydala. Katka Koščová je s Danom Špinerom tak neuveriteľné jedno telo a jedna duša, že tých trinásť piesní dali na prvú dobrú.

Potom už nenasledovalo nič. Na sociálnych sieťach speváčka a autorka popisovala, že si musí vyčistiť hlavu, kým pustí nahrávku medzi ľudí. Ak si vypočujete Krehkosť, pochopíte. Nie je to album, ktorý by ste si vypočuli raz a mali by ste dojem, že ho dokonale poznáte, že ste ho okamžite pochopili. Dokonca ani dva, či trikrát. Nie je to ani nahrávka, ktorú si pustíte iba ako kulisu pri inej práci. Ak to aj máte v pláne, po prvej piesni začnete premýšľať.

O čom premýšľať? O všetkom! O svete okolo nás, o tom, kam sme nateraz prišli, kam pôjdeme ďalej, prečo sme tak strašne netolerantní a bránime sa veciam, ktoré sú prirodzené, keďže nežijeme v čase, keď sa za obcovanie s galánom upaľovalo na hranici, ale sa bavíme o základných ľudských právach. Právach na slobodu, názor, rešpekt, dôstojný život, na všetko. Ale tiež o tom, že svet je iba taký, aký si ho urobíme. Takže sa môžete pristihnúť pokojne i pritom, ako sa nádejate, že sa to ešte dá zachrániť.

A potom sa zamyslíte nad celkovým zvukom. Tak surová a zároveň tak krehká nahrávka sa hľadá veľmi ťažko aj vo svete, nieto u nás. Je to veľmi odvážny počin, ktorý si môže dovoliť máloktorý interpret. A musí to byť autor a spevák, ktorý má v hlave upratané, vie čo chce a hlavne verí tomu, o čom spieva.

Predvolebný lynč, ktorý si Katka odniesla hádam najviac zo všetkých umelcov, iba preto, že vyjadrila svoj názor, pôsobil rovnako hrozne a nepochopiteľne, ako vojna v 21. storočí. Ak ste sa dostali k niektorým komentárom, verím, že každý súdny človek sa musel hanbiť aj za toho druhého. A popravde, aj sa začať obávať, kam to teda vlastne ideme.

Katka má od Boha šťastie, že nemusí svoje myšlienky posúvať ďalej prostredníctvom statusov. To je výsada umelcov. Napísať a zaspievať to, čo cítia. V prípade Krehkosti ide o vzácny materiál. Tok myšlienok o nádeji v lepšiu budúcnosť, o veciach, ktoré by mali byť samozrejmosťou, i o krehkosti bytia ako takého. O intímnosti, kráse i o pominuteľnosti.

Koščová je na slovenskej hudobnej scéne naozaj ako Svätý grál. Okázalá a vzácna. Je jedna z tých vyvolených, ktorá svoje umenie dokáže premeniť na dobro, ktoré tak nutne všetci potrebujeme. Krehkosť je sedemdesiatminútové dobro. Krehkosť je zvuk jesene. Krehkosť sú básne života. Krehkosť je Katka Koščová. Krehkosť je album, ktorý vznikol v zrube pod Tatrami, ktorý vyšiel akoby iba tak a predsa zarezonuje tento rok možno najviac zo všetkých slovenských nahrávok. Krehkosť nemá singel. Popravde, vyberal by sa ťažko a neviem si predstaviť slovenské rádio, ktoré by ktorúkoľvek pesničku hralo. V Česku dávam šancu duetu KontrapunktOndřejom Rumlom (ten hosťuje na albume v dvoch piesňach). Počúvať ho treba dookola, zamyslieť sa, spomaliť a prehodnotiť. Podobná príležitosť možno príde až s ďalšou generáciou. A to by, pokojne, mohlo byť aj neskoro.

Pavol Božík
90%

Vydavateľstvo: Slnko Records, 2023
Zoznam skladieb: Prvá ranná (s Ondřejom Rumlom), Love Letter dur, Jelše, Odpočítavanie, Dasein, Vojna je…, Vezmi ma domov, Opak ticha, Po správach, Zahraj mi pieseň, Korálky, Kontrapunkt (s Ondřejom Rumlom), Love Letter mol