Katy Perry sa zmenila z lízanky na dámu

V nenávratne sú tie časy, keď Katy Perry pobehovala po javisku prezlečenú za obriu lízanku. I tie, keď spievala o tom, že sa cmargala s inou ženou a ako hovadsky jej to chutilo. Katy Perry dospela a ešte nikdy nechutila tak chutne. A zjavne by tomu nepomohlo, ani keby sa prezliekla za kamión lízaniek. Pretože na album, akým je Witness treba iba dozrieť.

Štyri roky ubehli od speváčkinej predchádzajúcej štúdiovej nahrávky Prism. Katy Perry počas nich nezaháľala. Riešila osobné problémy, obehla svet v rámci rovnomenného turné, ktorého záznam si kedykoľvek môžete vychutnať na DVD, alebo Blu ray, trochu si vyložila nohy na stôl, aby sa psychicky očistila a hneď zas utekala do štúdia, kde pripravila 15 piesní na nový album Witness (na Deluxe verzii sú o dve piesne viac, celkovo speváčka vyberala finálnu zostavu zo 40 skladieb) na jednoznačne najlepší album vo svojej diskografii.

Otázkou je, akú Katy Perry si želáme? Cukríkovú bábiku pre dievčatá okolo dvanásť rokov, alebo chceme zrelú ženu? Každý umelecký prerod je ťažký. Aj Madonna, keď sa po rokoch provokovania rozhodla, že bude slušnejšia, po čase sa opäť vrátila do starých koľají, pretože takú si ju fanúšikovia želali.

Katy Perry to mala o to ťažšie, že to detské publikum, ktoré na nej vyrástlo, už automaticky odrástlo a tak si musela odpovedať na otázku, či sa venovať novej generácii, alebo rásť so svojim pôvodným publikom. Našťastie, rozhodla sa pre tú druhú variantu a rozhodla sa správne. Navyše, nepamätám si tak prirodzený prerod zo speváčky pre pubescentov na speváčku, ktorá chce, aby sa ju bralo vážne. A verte, že ju vážne budete brať.

Z lacného, tanečného dievčenského popu sa Katy Perry vrhla na electropop a ten jej mimoriadne sedí. Takmer hodinová nahrávka, na ktorej okrem samotnej speváčky participovali i Nicki Minaj, či Skip Marley je najvyzretejšou nahrávkou tejto americkej speváčky. Do modernej muziky, ktorou hravo osloví generáciu svojich rovesníkov spieva silné texty. Nie, žiadne cukríky, žiadne olizovanie sa s inou babou, a pre slovíčko fuck si občas nezájde ďaleko.

Witness znie výborne ako celok. Speváčka netlačí zámerne na rádiové hity a v podstate každá jedna z piesní by si našla svoje miesto v éteri bez väčších problémov. Nedá sa nevšimnúť si, že na rozdiel od predchádzajúcich nahrávok Katy Perry, je jej aktuálny album viac zádumčivejší (aj keď vypustené single tomu moc nenapovedajú), ale to je spôsobené jednak všetkým tým, čo za posledné roky prežila a jednak tým, že je predsa len o niečo staršia. V konečnom zúčtovaní je to však pre Katy Perry devíza, pretože ešte nikdy neznela tak presvedčivo, ako na albume Witness.

Ak by ste sa chceli presvedčiť, ako znie Witness naživo, tak v máji začína európska časť speváčkinho turné. Najbližšie Slovensku bude 4. júna 2018 vo Viedni.

Pavol Božík
80%

Tracklist albumu Witness:
Witness
Hey Hey Hey
Roulette
Swish Swish
Déjà Vu
Power
Mind Maze
Miss You More
Chained to the Rhythm (feat. Skip Marley)
Tsunami
Bon Appétit (feat. Migos)
Bigger Than Me
Save As Draft
Pendulum
Into Me You See
Bonus Tracks (Deluxe Edition):
Dance With The Devil
Act My Age

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 58 minút
Počet piesní: 15