Klip Jany Krištof Lehotskej je svetový

Pieseň Pokým je čas bola napísaná už koncom roka 2019. Jana Krištof Lehotská so svojou kapelou ju hrávala len na živých koncertoch, kde ako ona vraví si musela sadnúť. Finálnu podobu piesne tak pomohli dotvoriť práve ľudia na koncertoch a ich reakcie. Tak ako na finálnu podobu, musela si pesnička počkať aj na klip. Vedeli sme, že táto pieseň je trochu iná ako všetky naše doterajšie. A preto sme chceli aj klip urobiť inak, než sme robili doteraz.

Pieseň je o akomsi pomyselnom bode, do ktorého sa dostal snáď už každý, kedy zvažujete či ešte zabojovať, skúsiť všetko zvrátiť a potiahnuť ďalej, alebo to jednoducho ukončiť a zabudnúť. Práve takúto dilemu sme chceli vyjadriť kontrastom Jany v krásnych šatách, róbe vhodnej na ples, pohybujúcej sa však v zničenom, rozbitom meste. Pre umocnenie tohto kontrastu sme ešte zakomponovali do námetu aj akési šachové figúrky, bielu a čiernu a Janka znázorňuje akoby ich šachovú kráľovnú. Život je v mnohom jedna veľká šachová partia, kde každý ťah má svoj zámer, zmysel, no ak je nesprávny, môže spôsobiť rýchly mat, hovorí autor námetu klipu.

Na klipe pracoval Ľuboš Gerardo Suržina, filmový matte paiting expert pôsobiaci dlhé roky v popredných svetových filmových štúdiách ako Lucas Studio či Marvel. Pracoval na záberoch vo filmoch ako Avatar, Alica v krajine zázrakov, Deň nezávislosti, Hobit či Austrália alebo Most špiónov.

Poznali sme sa už niekoľko rokov, od jeho poslednej vernisáže v Prievidzi, kde som bol jeho hudobný hosť. Po vernisáži sme sa dlhé hodiny rozprávali o filmovej tvorbe a všetkom možnom. Dodnes mám na stene kópiu Ľubošovho obrazu s jeho osobným venovaním, čo si nesmierne vážim. Počas tohto rozhovoru som nadhodil, že bolo by úžasné ak raz, až budem robiť vlastné skladby, by sa dal nahovoriť na spoluprácu a pomohol by mi s klipom. Prešlo niekoľko rokov a prišla pesnička Pokým je čas, ktorá si doslova pýtala oprášiť tento náš rozhovor. Napísal som Ľubošovi, poslal som mu námet, pesničku a v podstate obratom som mal odpoveď, že ide do toho a že rád nám pomôže s klipom. Tak to všetko zhruba pred rokom začalo. Nasledovali prvé návrhy krajín, pozadí, záberov, aké by sa mohli hodiť. Spoločne sme vyberali farbu šiat, konzultovali možné zábery, typ kresla, ktoré použijeme. Keďže bol Ľubo veľmi vyťažený, a my sme chceli klip dokončiť v rozumnom termíne, dohodli sme sa, že skúsime osloviť na spoluprácu ešte jedného človeka, rodáka z nášho regiónu, z Handlovej, ktorý je dlhoročný profesionál v tvorbe VFX filmových efektov a kompozitingu. Týmto človekom je Vladimír Valovič, ktorého prácu môžete vidieť vo filmoch Doktor Strange, Aquaman, Strážcovia galaxie a mnohých iných. Zároveň je spoludržiteľom Oscara za film Gravitácia so Sandrou Bullock v hlavnej úlohe. S veľkou pokorou som oslovil Vlada, či by nám vedel pomôcť s finalizáciou klipu. Veľmi milo ma prekvapila jeho reakcia, že i napriek tomu, že aj on je aktuálne nesmierne vyťažený, začal ihneď hľadať možnosti, ako by nám vedel pomôcť.