Kombinácia Müller, Gregor, Uličný: Bože, to je skvelé!

Ak tu ešte niekto niečo garantuje, tak je to zjavne aspoň Rišo Müller. Po albumoch 33 a 44 prichádza v rámci svojej „ročenkovej edície“ s novinkou 55. Že vyšla pri príležitosti jeho životného polojubilea s rovnakým číslom, netreba zdôrazňovať. Že sa na nej spevák vracia ku koreňom a zároveň sa nebojí experimentovať s mladou krvou, to už spomenúť treba, pretože z tejto šibalskej kombinácie vznikol bezpochyby najlepší slovenský radový album tohto roka.

Už prvá ochutnávka v podobe singla Julia Roberts dávala znať, že sa máme na čo tešiť. Vo výsledku sme sa dočkali vyznania, z ktorého (keby o ňom vedela) by známa herečka odpadla. A najvyšší slovenský spevák zároveň potvrdzuje, že hravo obstojí i ako textár. Dokonca si myslím, že texty, na ktorých Rišo participoval, majú väčšiu dušu, vypovedajú kus z jeho pocitov, zatiaľ, čo texty Petra Uličného (Rišo s ním spolupracoval ešte v časoch skupiny Banket) majú trochu šedivejší odtieň (sú viac reálne?) a Uličný sa v nich možno až príliš často pohráva so smrťou, či jeseňou života. Hoci by to od Müllera očakával málokto, v jeho textoch je nádej na lepšie časy akási intenzívnejšia.

Urobiť dobrý album nie je v našich pomeroch veľmi jednoduché. Najmä, ak sa okolo speváka obšmieta akási aura jedinečnosti, ktorá spôsobí, že poslucháč od neho očakáva niečo nadľudské a nie vždy sa to môže podariť. Hoci Müller neustále vypredáva športové haly a jeho albumy sú hádam najpredávanejšími nahrávkami na Slovensku a možno i u susedov v Čechách, s príchodom nového albumu nikto nemôže byť prorokom. Zabudnime vôbec na to, čo sa dialo medzi albumami 33 – 44 – 55 a len porovnanie jednotlivých nahrávok svedčí o Rišom veľkom vývoji.

Tridsaťtrojku stihol urobiť ešte s Jarom Filipom a pri nahrávaní sa stretla hádam tá najväčšia elita, akú na Slovensku máme (Valihora, Rósza, Leško, Tóth a samozrejme Filip). Kristove roky sú obdobím, keď má chlap všetko na háku, svet je malina, všetko sa dá. Týmto albumom začal Müller písať akýsi príbeh, na ktorého začiatku je Milovanie v daždi. Po štyridsiatke chlap vraj žije druhú pubertu, nie je mu cudzia žiadna sukňa a aj dnes pri otvorení bulvárnych plátkov zisťujeme, že je ochotný za sebou nechať to, čo budoval dlhé roky. Rišo to excelentne opísal v piesni 21 rokov, ktorej spieva: máš 21 rokov a ja k päťdesiatke / bližšie ako ďalej / ty si také moje zlaté teľa sladké / si opakujem stále. Famózne! Autorsky si na tomto albume vystačil v podstate sám.

A o 11 rokov neskôr? Myslím, že aj v Müllerovom živote nastal poriadok, isté zmysluplné usporiadanie. Album 55 je toho jasným dôkazom. Hudobne a producentsky mal album pod palcom Ondřej Gregor Brzbohatý, čo je v Rišom prípade veľká generačná priepasť, ktorej synonymom by mohlo byť slovo odvaha. Oplatilo sa! Gregor (Brzobohatý) je fenomén a myslím, že obaja chytili príležitosť za vlasy a vznikol z toho album, pri ktorého počúvaní mrazí. Skladateľove melancholické nastavenie presne vystihuje samotného umelca, i podstatu textov oboch autorov. Aj vďaka tomu je 55 album, ktorému sa dá uveriť úplne všetko.

55
Štartuje pesničkou Čo ak tam hore nikto nie je?, pri ktorej počúvaní sa obávate toho, čo bude nasledovať, keď to najlepšie je vlastne hneď v úvode. Famózna produkcia, skvelý spev, silný text a vynikajúci zvuk (ten je vďaka Michalovi Pekárekovi svetový na celej nahrávke). Pesnička, ktorá vyvoláva závislosť. Ibaže taký je napokon celý album. Nasleduje už uchytená Julia Roberts, a ďalšie silné veci, ktoré album z „edície ročeniek“ robia nesmrteľným. Čierny čaj, Adieu Adele, Dobre už bolo, žena z fotky Helmuta Newtona, Láskovičky, Nemá pieseň, či titulná 55.

Od Müllera sa očakáva veľa, aj keď môžete mať pocit, že sa už v podstate ničoho nedočkáte! Omyl! Všetky veľké očakávania dokázal Müller naplniť minimálne na 80 percent a to je silné číslo. Pravdu povediac, teším sa na 66-ku.

85%
Pavol Božík

Tracklist albumu 55:
Čo ak tam hore nikto nie je?
Julia Roberts
Bez lásky
Čierny čaj
Adieu Adele
Dobre už bolo
Žena z fotky Helmuta Newtona
Anjel strážny
Hlava v smútku
Láskovičky
Milovanie na smrť
Narodený v šesťdesiatych
Nemá pieseň
Na smrteľnej posteli
55

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj:
Supraphonline.cz
Rok vydania:
2016
Celkový čas:
01:03:42
Počet piesní:
15

Zdroj foto: Ondřej Pýcha / Propaganda House