Xindl X sa spolčil s Rybičkami

Spevák, textár a skladateľ Ondřej Ládek, známy ako Xindl X, minulý rok v októbri vydal úspešný album Terapie. Ani v letných mesiacoch pesničkár nelení a prichádza s ďalšou trefnou piesňou s názvom Pravda. V singli, v ktorom sa Xindl X opiera predovšetkým o dezinformátorov, hosťuje frontman kapely Rybičky 48, Jakub Ryba. Táto pieseň je o všetkých možných ľuďoch, čo po sieťach šíria fake news a často ani nevedia, komu tým slúžia, približuje význam textu Ondřej Ládek.

Ako sme už zvyknutí, o vtipný, úprimný a trefný text sa postaral samotný pesničkár. Text mi napadol pri čítaní facebookových komentárov. Dnes na internete hocikto tvrdí úplne nezmysly a háji sa tým, že pravda nie je len jedna – ale to často nie je tak. Môžeme mať svoj názor, ale nie svoju pravdu. Je rozdiel medzi názorom a faktom. Nemôžeme len tak predkladať svoje názory ako fakty, alebo niečie názory ako fakty prijímať. Obzvlášť nie v dnešnej dobe, kedy sú sociálne siete veľmi využívané ako nástroj mnohých politických a záujmových skupín, posťažoval si Xindl X. Falošné nádeje si však pesničkár nerobí. Nečakám, že tou piesňou dokážeme niečo zmeniť, ale keď už niečo nemôžeme zmeniť, aspoň si z toho môžeme spraviť srandu, uzatvára Ondřej Ládek.

V piesni sa nečakane objaví aj spevák Rybičiek 48, Jakub Ryba. Výber interpreta ale rozhodne nebol náhodný. S Kubom sa poznáme už dlhé roky, ale až pod vplyvom jeho príspevkov na sieťach, kde sa otvorene a priamo vyjadruje k dianiu okolo nás, som pocítil nutkanie, aby si so mnou v tejto piesni zaspieval, hovorí Ondřej Ládek.

To, že ma Ondro oslovil na spoluprácu k jeho songu ma potešilo. Ako textára si ho nesmierne vážim. Bol to pre mňa trošku iný oriešok, pretože v slohe, ktorú som mal spievať je toľko slov, že by to vystačilo na tri naše albumy. Ale snáď som sa s tým nejak popasoval a výsledok ma baví, dodáva s úsmevom spevák, ktorého si Xindl X vybral kvôli tomu, že majú podobný humor.