Koncertný vinyl Jankovi Ledeckému mimoriadne svedčí

K menu Janka Ledeckého by sme dokázali pridať veľké množstvo prívlastkov a som presvedčený, že by boli plné superlatív a pozitív. Počas svojej viac než tridsať rokov trvajúcej kariéry dokázal, či už so skupinou Žentour, alebo ako sólista, napísať a nahrať množstvo nesmrteľných hitov, ktoré sa hrajú dodnes, je tiež autorom niekoľkých medzinárodne úspešných muzikálov a dodnes si razí pokojnú a úspešnú cestu hudobným biznisom. Bez škandálov, iba na palube svojich jedinečných piesní.

Po viac než štvrťstoročí sa Janek Ledecký pripomína prostredníctvom vinylovej platne (naposledy na vinyle vyšiel v roku 1993 jeho prvý sólový album Na ptáky jsme krátký), ktorá uzrela svetlo sveta začiatkom decembra a bez zbytočného preháňania možno povedať, že ide o exkluzívny kúsok. Na dvoch stranách vinylu spevák pripomína svoje minuloročné unplugged turné, pričom toto označenie dalo názov celému kompletu. Základnú časť tvorí desať piesní, ktoré prináša samotný vinyl, ale…

Nahrávka vychádza s prívlastkami výnimočný, luxusný, špeciálny, exkluzívny, limitovaný. Každé jedno z tých slov je pravdivé. Ledeckého vinyl Unplugget totiž vychádza v limitovanom náklade, s luxusným bookletom, bonusovým CD a tiež exkluzívnym bonusovým materiálom, ku ktorému sa poslucháč dostane nasnímaním priloženého QR kódu. Keď už návrat na vinyle, tak poriadny a v krátkosti možno zhodnotiť, že v tomto prípade ide o ukážku toho, ako sa to má robiť.

Všetky tie bonusové prídavky sú milým spestrením a darčekom od interpreta, ktorý je stálicou šoubiznisu a v každom prípade potešia. Luxusný obrí booklet je vlepený priamo do obalu vinylu a fotografie, ktoré obsahuje, tak v tejto veľkosti dodávajú punc prirodzenosti. Bonusové CD je špecificky vložené do zadnej časti obalu a to na pevno, takže sa netreba obávať, že by ho bolo treba hľadať. No a zosnímané videá prinášajú vizuálny bonus navyše. Klobúk dole.

Najpodstatnejšia je však samotná nahrávka, ktorá je zostrihom záznamu troch vybraných koncertov Ledeckého turné. Po technickej stránke je záznam excelentný a vycibrený zvuk vinylu spôsobuje, že poslucháč má dojem, že sa nachádza v pomyselnom Bare Svět (podľa jeden z novších spevákových piesní), v ktorom sa Ledeckého koncerty odohrávali. Fantastický zážitok.

Kolekciu desiatich skladieb na vinylovej platni interpret a prevažný autor vyskladal z osvedčených hitov z čias kapely Žentour (Tina), starších, dnes už kultových sólových piesní (Právě teď, Tak mi dej křídla, Budu všechno co si budeš přát), ale i novších skladieb, ktoré, žiaľ, u slovenského poslucháča už tak moc nerezonovali (Na konci duhy, V baru Svět, Všichni dobří andělé). A hoci je výber piesní pre úspech vystúpenia mimoriadne podstatný, veľmi dôležité je i ich podanie.

Mne osobne sa vystúpenia Janka Ledeckého spájali vždy s istotou a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Samozrejme, piesne majú nové aranžmány, znejú viac bez prúdu, čo je podstata unplugget vystúpení a… znejú famózne. Táto pokojná poloha je pre Ledeckého typická. Ležérne a v absolútnej pohode sa so svojimi poslucháčmi necháva unášať atmosférou komorného fiktívneho Baru Svět a umožňuje im tak excelentný hudobný zážitok. Janek Ledecký v najlepšej forme, tak dobre, ako si to jeho poslucháči môžu želať.

Priložené bonusové CD prináša samozrejme celý koncert, ten je však oproti vinylu doplnený o štyri ďalšie skladby. Zaujímavá je koncepcia, ktorú Ledecký zvolil. Zatiaľ, čo vinyl sa nesie v komornejšom tempe a výborne sa počúva večer po zotmení, s pohárom chladeného džinu v ruke, v štyroch pridaných skladbách na CD interpret pridáva trochu viac energie a dovolím si tvrdiť, že na mnohých zastávkach svojej unplugget šnúry publikum v závere doslova roztancoval. Priznávam však, že napriek tomuto špeciálnemu bonusu, mi počúvanie CD (technicky) trochu prekážalo a radšej by som prijal trochu viac piesní na trebárs dvoch vinyloch.

V konečnom dôsledku to však nič nemení na tom, že Janek Ledecký jednoducho nesklamal a na vinylovej platni sa vrátil ako ostrieľaný bard, ktorému poslucháč uverí úplne všetko a ochotne bude vinyl prevracať z jednej strany na druhú a užívať si ho.

Nahrávka vyšla tesne pred Vianocami a pre mňa osobne bola skvelým vianočným darčekom. Ak však už takto z kraja roka môžem vysloviť nejaké želanie do budúcich Vianoc, tak by ma mimoriadne potešilo vinylové vydanie Ledeckého kultovej vianočnej nahrávky Sliby se maj plnit o Vánocích, z ktorej piesne ma dva a pol mesiaca v roku neprestávajú baviť ani po viac než dvadsiatich rokoch od ich vydania.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (JANEK LEDECKÝ – UNPLUGGED / LP):
Právě teď
Tak mi dej křídla
Nikdy to nevzdám
Tina
Na konci duhy
Budu všechno co si budeš přát
Ty jsi ta jediná
V baru Svět
Všichni dobří andělé
Prachy na klobouk
CD BONUS:
Jako solnej sloup
Žízeň velká jak Amerika
Všechno bude fajn
Na ptáky jsme krátky

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (6. december 2019)
Celkový čas: 62 minút (LP + CD BONUS)
Počet piesní: 14