Koncerty Elánu sú temer vypredané

Elán sa za šesť týždňov priblížil k vypredaniu konceretov v pražskej O2 arény i na bratislavskom zimnom štadióne. Napriek tomu, že sú obidva koncerty až na budúci rok na jeseň, do obidvoch hál zostáva už iba tridsať percent vstupeniek. Aby kapela fanúšikom skrátila čakanie na koncerty, ponúka živý videoklip ku skladbe Čaba neblázni. Dôvodom jednorázového návratu Elánu na pódia sú oslavy sedemdesiatky Joža Ráža a Vaša Patejdla.

Pieseň Čaba neblázni je jednou z našich najpočúvanejších skladieb na hudobných platformách a ľudia sa na ňu vždy tešia aj na našich koncertoch. Skladba sa prvýkrát objavila na siedmom radovom albume kapely Rabaka, ktorý vyšiel prvého októbra 1989. Doska bola zároveň soundtrackom k rovnomennému filmu, ktorý natočil režisér Dušan Rapoš, pripomína manažér kapely Michal Čimera.

Zábery a zvuk k novému videu vznikli v roku 2018 na poslednom turné Elánu. Skladba Čaba neblázni zaznela úplne na konci vypredaného koncertu v O2 aréne. Vznik skladby, ktorá stále patrí medzi najväčšie hity skupiny, inšpiroval legendárny bratislavský vyhadzovač Csaba Török. Niekedy v osemdesiatych rokoch sme stáli s Rážovcami pri vchode do hotela Kyjev, kam sme chceli ísť osláviť naše stretnutie. Vo dverách bol ale vyhadzovač Csaba a nechcel nás tam pustiť. Zrazu prišiel nejaký bohatý Nemec a toho dnu vpustil. Náš kamarát Sesi mu povedal, Čaba, neblázni, však to sú naši. A ja som o tom napísal text, spomína Boris Filan. Jeho text nakoniec zhudobnil Jožo Ráž.

Skupina Elán vznikla v roku 1968. Vydala päťnásť štúdiových albumov, päť anglických albumov a množstvo kompilácií, za ktorých predaje získala neuveriteľných 25 platinových Platní. Koncert Elánu na Letnej si nenechalo ujsť 100 tisíc fanúšikov, Slováci zároveň v roku 2007 vypredali aj slávnu Carnegie Hall v New Yorku. Pilierom kapely sú Jožo Ráž (spev, basgitara), Jano Baláž (spev, gitara) a Vašo Patejdl (klávesy, spev), ktorí spoločne skladajú piesne. Fanúšikovia sa aktuálne tešia z vinylovej reedície kompletnej radovej diskografie skupiny, ktorá bude kompletná na jeseň a na vinyloch vychádzajú i albumy, ktoré na tomto klasickom nosiči nikdy nevyšli.