Kristian Kristensen: Princ nórskeho popu

Nórske média o ňom písali a píšu v superlatívoch. O jeho talente, autorskom kumšte, speváckom nadšení a v nemalej miere o jeho ľudskosti. Keď vydal debutový album Kor vi ende, nastala príležitosť presvedčiť sa o tom. Kristian Kristensen v jedno piatkové popoludnie podpisoval svoj album v hudobnom obchode v centre Oslo a naživo pridal niekoľko piesní z neho.

Bolo to, akoby sa na chvíľu zastavil čas. Prítomné publikum naslúchalo jeho podmanivým baladám, za každú jednu pieseň ho odmenilo búrlivým potleskom a vytrvalo čakalo na autogram. Fakt je, že v Nórsku sa nikto nikam neponáhľa a na všetko je dostatok času a na tejto akcii sa to ukázalo ako dokonalá realita.

Mladý, 27-ročný spevák mal vľúdne slovo pre každého, priam bolo cítiť, ako sa s fanúšikmi túži rozprávať a prehodiť s nimi aspoň niekoľko viet. Ochotne sa fotografoval, hádzal venovania na CD a vinylové platne podľa želania ich vlastníkov. Z tváre mu neschádzal úsmev.

Stále budem mať v hlave ten moment, keď som k nemu pristúpil a v jeho rodnej reči som mu vysvetľoval, že ešte nerozprávam dobre nórsky, ale že sa učím, na čo sa zdvihol zo stoličky, potliapal ma po pleci a priam mi zašepkal: To nevadí, ani ja nerozprávam správne nórsky, a rozosmial sa. Pochádza zo severonórskeho Harstadu a bezpochyby rozpráva dialektom, ktorému nutne nemusí rozumieť ani každý Nór.

Okamžite tak prelomil ľady a strach z rečovej bariéry. Keď som ho poprosil o venovanie, podal mi vlastný mobil a poprosil ma, aby som mu do neho napísal svoje meno, aby ho následne správne uviedol na gramofónovú platňu. Nakoniec mi podal ruku a kým som sa ja ponáhľal domov roztočiť gramofón, on sa už fotografoval s ďalším fanúšikom.

Chalanisko, ktorý si do doby, kým podpísal kontrakt s veľkou medzinárodnou spoločnosťou (Warner Music) prešiel dvoma talentovými súťažami (prvou bez výrazného úspechu, druhou s podstatne väčším ohlasom, ale ani jednu nevyhral), si veľmi dobre uvedomuje, že je celkom iné objavovať sa pár týždňov vo svetlách reflektorov na televíznej obrazovke a iná je realita, keď svetlá zhasnú.

Od účasti v nórskej verzii súťaže The Voice v roku 2015 čakal dva roky na podpísanie kontraktu a ďalšie dva roky trvalo, kým na trh uviedol debutový album. V tomto prípade však už išlo skôr o perfekcionizmus, s ktorým k príprave trinástich skladieb pristupoval. Albumu, nahranému v nórčine, dominujú hudobne i textovo silné a produkčne prepracované popové balady.

Kristian Kristensen je interpret, ktorý rozumie tomu, o čom spieva a tým sa jeho nahrávka stáva strhujúcou a uveriteľnou. Jeho dlhohrajúci debut Kor vi ende nie je v žiadnom prípade nahrávkou na jedno použitie (rozumej vypočutie). Naopak, je to album, ktorý postupne odkrýva všetky prekvapenia, veľmi dômyselne ukryté v drobnostiach, na ktoré by boli pyšní aj najväčší hudobní majstri.

Je málo interpretov, ktorým sa podarí prekročiť hranice rodného Nórska. Samozrejme, niekoľko by sme ich našli. Bavíme sa o tých, ktorí to dokázali vďaka svojej skvelej práci a nebola to náhoda. Sú hviezdami dodnes. Kristian Kristensen je jednou z nádejí nórskeho hudobného priemyslu, ktorému by sa to mohlo podariť tiež. Vynikajúci album Kor vi ende vyšiel na CD i na vinylovej dvojplatni.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (KRISTIAN KRISTENSEN: KOR VI ENDE / LP):


Vydavateľstvo: Warner Music Norway
Rok vydania: 2019 (8. marec 2019)
Celkový čas: 56 minút
Počet piesní: 13