Kubo Petraník okúsil šansón

Toto bude zrejme prekvapenie roka! Nestáva sa totiž často, aby popový interpret presedlal na šansóny. A predsa… Jakub Petraník predstavuje svoj nový singel Srdce. Novinka prichádza po dlhom období ticha. Naposledy sa mladý spevák prihlásil o slovo piesňou Kúpim si svet pred dvoma rokmi. Nuž, a to bol song z celkom iného súdka.

Nový hudobný projekt Srdce ukazuje Jakuba Petraníka v novej umeleckej rovine – v akej ho doteraz takmer nikto nepoznal. Faktom však je, že šansón v Petraníkovom svete nie je novinkou. Venuje sa mu už niekoľko rokov. Až teraz sa ale rozhodol svoju lásku k šansónu spečatiť oficiálnym videosinglom, ktorý symbolicky venoval pamiatke svojho veľkého mentora a učiteľa, Jozefa Bednárika. Pred pár rokmi ma nebohý pán Bednárik a textárka Monika Kozelová pozvali ako nováčika a hudobného hosťa na jeden koncert do legendárneho Šansónového klubu Jozefa Bednárika. Už na prvej korepetícii, kde mi predstavili, čo budem spievať, mi pán Bednárik po chvíli povedal: Práve sa narodil šansonier. Odvtedy ma volali na viacero koncertov, bola to pre mňa veľká česť a cítil som sa v tej polohe ako ryba vo vode, spomína Jakub na svoje zoznámenie so šansónom.

Ako Jakub priznáva, pre šansón má naozaj veľkú slabosť. Veľkou inšpiráciou v tomto smere sú mu dve úžasné dámy, Hana Hegerová a Katka Koščová. Mám veľmi rád to dramatično a ten príbehový potenciál skladieb, ktorý dokáže oveľa lepšie vypovedať emóciu. Atmosféra šansónu je, myslím si veľmi špecifická a ja osobne som si nikdy nemyslel, že sa na to dám. Šansón ku mne prišiel náhodou a zamiloval som sa na prvý pohľad.

Zaujímavým okamihom v procese zrodu skladby Srdce bolo štúdiové nahrávanie. Ako Jakub prezrádza, skladba vznikla doslova na prvýkrát. Nahrávanie trvalo asi 15 minút. Zaspieval som ju dvakrát, ale napokon sme vybrali hneď prvú verziu. Pre zachovanie pravej šansónovej atmosféry sme sa rozhodli ponechať pesničke úplne autentický zvuk bez postprodukčných štúdiových úprav.

Hoci bola skladba nahratá za 15 minút, jej príbeh mal byť napokon oveľa dlhší – napriek tomu, že pieseň bola hotová, Jakub cítil, že ešte nedozrel správny čas zverejniť ju. O rok a pol neskôr sa odhodlal nakrútiť k singlu minimalistický hraný one man – show videoklip v priestoroch bratislavského divadla Arteatro. Finálny výsledok sa dostáva von až po dvoch rokoch odo dňa, kedy sa na ňom začalo pracovať.

Je to príbeh o zlomenom srdci, kedy človek v sebe rieši, že všetko mu pripomína stratenú lásku. Príbeh o rozchode v zlom, kedy človek sám sebe vyčíta, že si ublížil tým, že do toho vzťahu vôbec šiel. Myslím, že mnohí sa s tými pocitmi stotožnia – človek sa nevie zbaviť neustálych myšlienok na skončený vzťah, nedokáže sa zmieriť s rozchodom a má hlavu plnú zúfalstva a výčitiek, vysvetľuje Jakub posolstvo skladby, ktorá je plná metafor, symbolov a obrazných myšlienok.

Podľa Jakubových slov, Srdce rozhodne nie je žiadnym jednorázovým experimentom. Naopak, so šansónmi má dlhodobé plány. Určite chcem urobiť do budúcna viac šansónov. Momentálne to tak cítim. Už mám aj vybraný jeden konkrétny, tak uvidíme, či to budem cítiť tak isto aj s odstupom času. Už dlhšie sa riadim tým, že robím len veci, ktoré robiť chcem a vtedy, kedy ich chcem robiť.

Zatiaľ si, však netrúfa písať náročné šansónové texty a hudobné kompozície celkom sám. Je to úplne iný smer, ako som písal doteraz. Ak raz vyjdem s vlastným textom šansónu, tak to určite nebude hneď ten ďalší, ktorý pripravujem, pretože by som nerád vypustil von nejaký nevydarený pokus.