Kult, ktorý sa vracia po troch desaťročiach

Supraphon už o týždeň vydá po 33 rokoch od prvého uvedenia špeciálnu edíciu legendárneho albumu Potměšilý hostpiesne Petra Hapku na slová Michala Horáčka kongeniálne naspievané Hanou Hegerovou. Album vyjde na CD obohatený o 7 bonusových piesní a vo výpravnom obale na LP platni, kde je pripravený i poukaz s kódom, ktorý zdarma umožní stiahnutie pôvodnej Hi-Res verzie albumu.

Potměšilý host je piaty štúdiový album Hany Hegerovej, ktorý vznikal od júla 1985 až do augusta 1986 v nahrávacích štúdiách Mozarteum a Hrnčíře. Album obsahuje tucet osobitých piesní dnes už legendárnej autorskej dvojice Petr Hapka  a Michal Horáček. Na nahrávke spolupracovala celá plejáda znamenitých muzikantov, občas zdanlivo štýlovo veľmi odlišných. Saxofonista Štěpán Markovič, huslista Jan Hrubý, klávesista Zdeněk Zdeněk, gitarista Michal Pavlíček či basgitarista Vladimír Kulhánek, zaraďovaní najmä k rocku alebo k jazzu, tu pomohli k decentne modernému mainstreamovému zvuku. Hudobnú a zvukovú réžiu mali na starosti Roman Cejnar a Dalibor Votava. Výlučnou záležitosťou sa stala spolupráca so Simonom Heyworthom, ktorá sa uskutočnila so súhlasom spoločnosti Filmtrax, Londýn. Simon Heyworth, ktorý robil zvukovú mixáž Potměšilého hosta, sa preslávil najmä ako koproducent legendárneho Tubular Bells Mika Oldfielda. Hana Hegerová sa vďaka albumu Potměšilý host, ktorý vydal Supraphon v roku 1987, posunula v čase a získala nových poslucháčov, bez toho, aby stratila čokoľvek z tradičnej šansónovej intenzity.

Ešte pred vydaním albumu na jeseň 1986 vyšiel hit Levandulová spolu s piesňou Denim Blue na SP platni a dostal sa na popredné priečky predajných hitparád i do vysielania Československého rozhlasu a televízie. Popri neodolateľnej Levandulovej sú dnes už evergreenmi tiež piesne Denim Blue, Vana plná fialek alebo titulný Potměšilý host. Všetky ostatné songy spoluvytvárajú skvelo súdržný a nezabudnuteľný album. Takmer okamžite po jeho vydaní sa zniesla na Hegerovú, Hapku a Horáčka chvála recenzentov a predovšetkým obrovský záujem zo strany diskofilov. Keď v roku 1988 požiadala redakcia hudobného mesačníka Melodie odborníkov, aby svojimi hlasmi rozhodli o najlepších domácich umelcoch, Hegerová s Potměšilým hostem vyhrala v kategóriách: Speváčka roka, Album roka a Singel roka. Pozornosť vzbudil i obal Potměšilého hosta s krehko básnivým obrazom akademického maliara Bedřicha Dlouhého, ku ktorého dielu sa neskôr Hapka s Horáčkom vrátili pri obale albumu V penzionu Svět (1988).

Nová reedícia Potměšilého hosta dostala aktuálny remastering. Album na CD obsahuje sedem bonusových nahrávok vybraných Petrom Maláskom, dlhoročným klavírnym sprievodcom, kapelníkom a producentom Hany Hegerovej. Pri výbere bonusov som sa riadil troma kritériami: sústredil som sa výhradne na piesne skladateľa Petra Hapku, za celú kariéru ich napísal pre Hanu Hegerovú nespočetne veľa; myslel som na našu najmilšiu pani Hegerovú a spomínal som, ktoré z týchto piesní rada spievala, keď ešte spievala. V neposlednom rade som myslel na poslucháčov, aby dostali koktejl piesní, v ktorom budú zastúpené všetky chute a farby, ktoré spojenie týchto výnimočných osobností poskytuje. Dúfam, že sa tento výber bude poslucháčom páčiť aspoň tak ako mne, dodáva k bonusom Petr Malásek.

Petr Hapka napísal pre legendárnu šansoniérku množstvo piesní, zvláštne miesto, však bude navždy mať práve album Potměšilý host, ktorého titulnou skladbou Hana Hegerová v posledných rokoch končila svoje beznádejne vypredané koncerty. Vďaka novej špeciálnej reedícii Potměšilého hosta sa tak o jeho výnimočnosti môžu presvedčiť i ďalšie generácie poslucháčov.

Hana Hegerová obdržala v roku 2011 Diamantovú platňu Supraphonu za 1,500.800 predaných zvukových nosičov v rokoch 1964 až 2011. V roku 2016 Supraphon vydal výpravný 10CD komplet Cesta, ktorý je zhrnutím českej albumovej tvorby Hany Hegerovej od roku 1966 do roku 2011, doplnený o nemeckú koncertnú nahrávku a výber singlov zo 60. rokov.