Jan Smigmator triumfoval v newyorskej Carnegie Hall. Česká populárna hudba, milovaná aj zatracovaná, mala koncom apríla svoj ďalší veľký deň. A to rovno za oceánom, v newyorskej Carnegie Hall, jednej z najprestížnejších koncertných siení sveta. Po Karlovi Gottovi a Helene Vondráčkovej, ktorí tam spoločne koncertovali v rokoch 2000 a 2005, svätostánok vypredal swingový spevák telom a dušou, Jan Smigmator. Hlas, štýl, frázovanie a láska k jazzu a swingu radia iba 37-ročného mladíka medzi popredných interpretov tohto žánru nielen v Európe.
Publikum v sále Zankel Hall, najmodernejšej zo sál Carnegie Hall, nadchol profesionálnym nasadením, repertoárom, noblesou, šarmom i vyspievanou láskou k hudbe, k profesii a životu, ktoré boli z jeho prejavu cítiť. A láska nakoniec stála aj pri Honzovej myšlienke koncertovať práve v najslávnejšej newyorskej koncertnej sieni.
Koncert v Carnegie Hall by som nikdy nezvládol bez mojej manželky a manažérky Kataríny. Sú za ním takmer dva roky práce a príprav, vydanej energie a investovaných peňazí. Ale stálo to za to. Splnili sme si životný sen, ktorý nám dosť možno otvorí dvere k ďalším hudobným métam. Pre tých, ktorí s nami v New Yorku neboli, mám dobrú správu. Na jeseň vyjde na LP a CD záznam toho najlepšieho z mojej one man show v Carnegie Hall, hovorí nadšene spevák.
Jeho jedinečné vystúpenie si nenechali ujsť ani Česi aktuálne pôsobiaci v New Yorku (operný basbarytonista Adam Plachetka, plastický chirurg Bohdan Pomahač, riaditeľ Českého centra New York Miroslav Konvalina), ale napríklad ani niekdajší tajomník Franka Sinatru a viceprezident spoločnosti Frank Sinatra Enterprises Charles Pignone, hviezda Broadwayu Luba Mason, spevák a televízny moderátor Oleg Frish a mnohí ďalší.
Na koncert za veľkú mláku však zamierili aj mnohé osobnosti rovno z Čiech. Nechýbali medzi nimi starosta Honzovej rodnej Telče Vladimír Brtník, moderátor Honza Dědek, herci Nikol a Karel Heřmánkovci, tanečník, choreograf a influencer Yemi A.D., alebo niekdajší tajomník Karla Gotta, producent Jan Adam. Do New Yorku prišli speváka podporiť aj generálny riaditeľ Českého rozhlasu René Zavoral a speváčka Dasha, ktorá na ikonickom mieste spievala ako vokalistka, na vypredaných koncertoch Karla Gotta.
Na Honzíkov koncert som jednoducho priletieť musela. Hneď dvakrát som si v Carnegie Hall zaspievala sólovo, aj ako vokalistka na Karlových a Heleniných koncertoch. Mám obrovskú radosť, ako skvele našu krajinu Honza reprezentoval, aký veľký úspech mal. Až ma to dojalo! Spomenula som si, ako Honzovi niekoľkokrát predpovedal úspech v Carnegie Hall práve Karel Gott, podelila sa s dojatím so svojimi dojmami a spomienkami Dasha.
Jana Smigmatora v Carnegie Hall sprevádzal skvelý česko-americký The New York Sextet, ktorého členmi boli muzikanti z kapely legendárneho amerického speváka Tonyho Bennetta. Legendárny spevák koncertoval v roku 2014 v Prahe a český spevák jeho koncert nielen uvádzal, ale dokonca ho osobne sprevádzal po Prahe.
Bolo to ako sen. Keď Tony ukončil zvukovú skúšku a odišiel späť do hotela, jeho basista Marshall Wood na mňa mávol, nech idem k nemu na pódium a niečo si v jeho sprievode zaspievam. Navrhol som pieseň Lady Be Good od Georgea Gershwina, ktorú samozrejme veľmi dobre poznal. Keď sme ju dohrali, povedal mi, že to bolo skvelé a že až raz priletím spievať do Ameriky, že ma chce sprevádzať, spomína spevák na osudové stretnutie. S legendárnym bardom sa stretol ešte na koncertoch v Londýne a v Berlíne.
O sólovom koncerte v Carnegie Hall sníva snáď úplne každý muzikant. Je to skrátka meka hudby a zároveň tá najvyššia méta, je to referencia, ktorá otvára dvere do celého sveta. Kvôli povoleniu koncertu v tomto umeleckom svätostánku zasadá špeciálna rada. O pridelení termínu nerozhoduje iba sláva, ale hlavne kvalita. Niektorí umelci boli a sú na zozname roky, a na pódium sa nikdy nedostanú. Ako napríklad Elvis Presley, Roy Orbison alebo Barbra Streisand.
Jan Smigmator je najnovším prírastkom na zozname úspešných Čechov, ktorým sa podarilo koncertovať v Carnegie Hall. Okrem Karla Gotta a Heleny Vondráčkovej sa na ňom nachádzajú hudobný skladateľ Antonín Dvořák, huslista Jan Kubelík, skladateľ a klavirista Rudolf Firkušný, dirigent Rafael Kubelík, operné speváčky Jarmila Novotná, Eva Urbanová, Dagmar Pecková a Magdalena Kožená, skladateľ, zbormajster, klavírista a organista Miloš Bok, huslista Václav Hudeček, gitarista Lubomír Brabec, skladateľ a kapelník Josef Vejvoda, speváčka a huslistka Iva Bittová, Česká filharmónia, Filharmónia Brno, Kühnov detský zbor, alebo Talichovo kvarteto.
Jan Adam
Zdroj foto: archív Jana Smigmatora, Chris Lee