Českého herca učil šermu v najdrahšom francúzskom filme Slovák

Do slovenských kín vstúpili pokračovanie najdrahšieho filmu v dejinách francúzskej kinematografie. Po boku hviezd Evy Green, Vincenta Cassela, Olivera Jacksona-Cohena, Louisa Garrela či Romaina Durisa účinkuje v novinke Traja mušketieri: Milady, aj vynikajúci český herec Ivan Franěk. Stvárneniu jeho postavy Ardanza predchádzala niekoľkomesačná príprava, ktorá prebiehala mimoriadne zaujímavo.

Pre herca, ktorého si môže publikum najnovšie pamätať z filmu Dana Svátka, Dve slová ako kľúč, to nie je prvá zahraničná produkcia. Čech žijúci v Ríme má na svojom konte spolupráce s najväčšími európskymi režisérmi, napríklad Paolom Sorentinom (Veľká nádhera) a Lucom Bessonom (Anna). Postava bojovníka Ardanza, ktorú vo výpravnej snímke režiséra Martina Bourboulona, Traja Mušketieri: Milady stvárňuje, je pravou rukou kardinála Richelieua.

Pred nakrúcaním som skontaktoval Michala Kňažka, ktorý v Prahe vyučuje scénický historický šerm a lietal som za ním, aby ma naučil základy šermu. Produkcia ma naučila jazdiť na koni, takže som mohol prebehnúť rýchlym cvalom. Zvláštne bolo ovládať naraz dva kone. Neviem si predstaviť, žeby sa rozbehli rôznymi smermi. Ale splnil sa mi detský sen, hovorí nadšene čoraz viac v zahraničí obsadzovaný Ivan Franěk. Michal Kňažko je synom legendárneho slovenského herca Milana Kňažka.

Jednou z úvodných silných scén je Ardanzov súboj s d’Artagnanom, ktorého stvárňuje François Civil. Samotnej bitke predchádzali dlhé skúšky s kaskadérmi, s ktorými mali herci všetko dôkladne nakrokované. S rozpočtom viac ako 70 miliónov euro je dvojdielny film Traja mušketieri: D’Artagnan / Milady najdrahším projektom v histórii francúzskej kinematografie. Na nakrúcanie bolo potrebných 650 koní a 9 000 komparzistov a nakrúcalo sa v prestížnych lokalitách v parížskom Louvri, na zámku Fontainebleau a Saint-Germain-en-Laye, nedobytnej pevnosti Saint Malo, v Normandii i Burgundsku.

Trvalo to 10 mesiacov, pretože sme nakrúcali naraz oba diely a pracovali sme počas pandémie. Mali sme veľké šťastie, že z hercov nikto nevypadol. Príjemne sa mi pracovalo s mladým režisérom i skvelými hercami, ktorí boli neustále koncentrovaní a dali do toho všetko, uzatvára Ivan Franěk.