Kultový Ján Amos Džínový je späť

Metalinda je debutový album rovnomennej bratislavskej kapely, ktorý vydalo vydavateľstvo Opus v roku 1990. Skupina tu plnohodnotne nadväzuje na veľmi úspešnú slovenskú pop-rockovú líniu z 80. rokov (Elán – Tublatanka – Team) a prináša výrazné piesne, ktorým interpretačne dominujú gitarista Peter Sámel a spevák Pavol Drapák – kľúčové osobnosti skupiny Metalinda.

Kapela pod vedením svojho lídra, gitaristu, skladateľa, textára a zakladajúceho člena Petra Sámela na svojom eponymnom debute obsadila tú najtvrdšiu, heavy-metalovú časť vtedajšieho slovenského rockového spektra. Nekompromisnosť repertoáru predznamenal ešte v roku 1989 singel so skladbami Kovový kráľJago, a ďalších osem skladieb ju potvrdilo. Album uzatvára skladba Ján Amos Džínový, ktorá sa stala jedným z najväčších hitov v bohatom repertoári skupiny. Po 34 rokoch vychádza reedícia debutového albumu vo formáte vinylovej LP platne a CD nosiča.

V tej dobe sa dostať k vydaniu albumu bolo nesmierne ťažké. Najskôr ste museli nahrať tri single a z každého bolo nutné predať celý náklad, čo bolo 5 000 kusov. Až potom ste sa dostali k nahrávaniu LP platne. No a nám sa to podarilo! Písal sa rok 1989, keď na námestí SNP prebiehala vraj nežná revolúcia a my sme konečne dostali šancu nahrať dlhohrajúcu LP platňu. Bol to náš vysnívaný sen, ktorý sa stal skutočnosťou a pre nás to bolo neuveriteľné, že sme sa dostali do nahrávacieho štúdia, ktoré v tej dobe patrilo medzi najlepšie vybavené v Európe. Nahrávali sme na mixážny pult Solid State Logic a na úplne najnovšiu technológiu nahrávania 24 stop Sony Digital. Rešpekt bol veľký a boli sme šťastní a nabudení atmosférou úspechu. Dnes, keď si pustím ten album, ktorý sme nahrávali pred 34 rokmi, má na dnešnú dobu aktuálne texty a sála z neho neskutočná energia, vyjadril sa k reedícii frontman skupiny Peter Sámel.

Mysleli sme si, že sme si slobodu vyštrngali už v roku 1989, ale nie. Zhodou náhod sme tiež spievali o slobode a mieri Slobodný je free… O slobodu treba neustále bojovať a nielen v škole môžeme stretnúť učiteľa, ktorý nás naučí, aby sme sa stali správnymi a dobrými ľuďmi, ako sa spieva v piesni Ján Amos Džínový, ktorá je stále aktuálna. Metalinda má v svojom srdci iba tie pravé ľudské vlastnosti, ako je úprimnosť, priateľstvo, vernosť a láska, dodáva líder skupiny a želá všetkým ich fanúšikom príjemné počúvanie reedovaného albumu Metalinda No. 1. Skupina čoskoro vyráža na Síla návratů Tour 2004 po českých mestách spolu s heavymetalovými legendami CitronLoretta.

Renáta Tomášová / vydavateľstvo Opus / Warner Music Slovakia