Kúzelný čas skupiny Družina

Autor foto: Peter Rusko

Do repertoáru vianočných songov pribudla moderná koleda, o ktorú sa postarala kapela Družina známa tým, že hrá slovenský folklór v novodobých úpravách. Jej pieseň Kúzelný čas je ako stvorená pre súčasných koledníkov. Autormi hudby sú členovia Družiny Martin Sabov a Miťa Almášiová, ktorá k nej napísala aj text. Je to už druhá autorská vianočná skladba tejto kapely.

„Pesnička je postavená na základe melódie vytvorenej skupinou Družina, ktorú použili v reklame jedného obchodného reťazca. Pôvodne to bol len reklamný spot, ale ten sa nám tak veľmi zapáčil, že z neho vznikla vianočná pieseň. Nie je to teda upravená stará koleda, ale naša vlastná autorská pieseň s vianočnou náladou a atmosférou,“ vraví líder Družiny Atila Béreš.

Word music kapela Družina je známa tým, že tradičné slovenské melódie hrá tak, že sú blízke aj modernému človeku. Neprekvapuje preto, že prišla s originálnym nápadom a jej Kúzelný čas je skladbou, ktorú môžu spievať aj koledníci. Znejú v nej bicie nástroje, perkusie, akustická gitara a basgitara, no nechýbajú ani husle, zvonkohra, či ľudové nástroje ako pastierska píšťala alebo drumbľa. Ten správny cveng však piesni dodáva až spev dvoch speváčok – Danky Kurtíkovej Ferienčikovej a Mite Almášiovej.

„Je to po mojej dlhšej odmlke prvá skladba, ktorú sme hneď nahrávali aj v štúdiu. Priznám sa, že som mala trochu trému ale nakoniec sme to s Miťkou a s Atilom hravo zvládli. V štúdiu je s nimi vždy skvelá uvoľnená atmosféra a smiech. Aty je výborný kapelník, ktorý vie kedy motivovať a ako človeka ďalej posunúť. Na druhej strane je však aj veľký profesionál a má rád veci urobené tip top,“ dodáva Danka Kurtíková Ferienčiková, ktorá sa len nedávno vrátila do kapely po materskej dovolenke.

„V roku 2015 sme nahrali vianočné CD, kde sa nachádza 12 ľudových kolied v našej úprave a jedna autorská vianočná pieseň. CD má názov Vianočné a predávalo sa minulé sviatky. Predaj bol tak úspešný, že už za prvý mesiac album získal platinu za 4000 predaných kusov. Veríme, že aj tieto sviatky bude naše CD-ko počúvať veľa poslucháčov,“ teší sa Atila Béreš.