La Gioia venuje svoj nový album matkám

Matej Vaník, Peter ŠevčíkPeter Ďurovec tvoria hudobné zoskupenie La Gioia, ktoré má za dvanásť rokov účinkovania na konte stovky úspešných koncertov doma na Slovensku i v zahraničí. V repertoári majú viac ako stovku skladieb zahraničnej, českej a slovenskej populárnej a klasickej hudby. Rok 2020 mal byť pre skupinu rokom výziev. Začala ho duetom so speváčkou z Kuvajtu a pokračovala úspešným koncertom v Taškente, a to s veľkým úspechom. Dokonca kapela dostala opätovné pozvanie.

Žiaľ, Berlín, Riga či Moskva ako i MadridBarcelona musia kvôli aktuálnej situácii počkať. Trio však rozhodne nezaháľalo a nahralo nový album, plný krásnych hitov, s názvom Per lei (Pre ňu). V poradí 8. album a zároveň 7. štúdiový, uzrel svetlo sveta 7. mája a venovaný je všetkým matkám, ktoré oslavujú svoj deň v druhú májovú nedeľu. Piesne na novom albume sú nahraté v talianskom, anglickom, českom a ruskom jazyku. La Gioia ostala verná tradíciám a prepožičala si melódie známych a časom overených populárnych piesní, ktorým dala nový, súčasný a hlavne vlastný romantický šat, ktorý je príznačný pre  texty piesní, ale i pre samotné hudobné spracovanie skladieb. Väčšina piesní na albume Per lei má príjemný romantický charakter.

Skladba Nebbia che sa (Hmla, ktorá vonia) sa dočkala aj videoklipu z ešte nádherných Benátok počas karnevalu. Skupina La Gioia sa objavila na miestach, kde len deň predtým nakrúcal svoj najnovší film Tom Cruise. Prečo práve tam? Taliansky text piesne totiž pojednáva o kedysi zabávajúcich sa a flámujúcich obyvateľoch Benátok, ktorí aby ospravedlnili svoje hýrenie až do rána, hovorievali, že strážia hmlu. Hmlu, ktorá vonia šťastím, pretože sa sami cítili byť šťastnými počas bujarých večierkov a karnevalu. Samozrejme text treba poňať poeticky s veľkou dávkou predstavivosti.

Samotné Benátky  privítali kapelu najlepšie ako mohli, a to hustou a mliečnou hmlou, presne takou, akú potrebovali do nahrávky. A to si ju vraj vôbec nepredplatili a nemuseli využiť žiadne hmlové efekty. Pôvodný plán natočiť video v oblekoch stroskotal na zime, tak  na poslednú chvíľu zmenila kapela vizáž a v civilnom oblečení prežila naozaj veľmi príjemný a pekný pracovný  deň. Práve ten sa snažili zachytiť okom kamery – pravú nefalšovanú atmosféru benátskeho karnevalu. Nakrúcanie vzniklo v období, keď v Benátkach ešte nepanovali žiadne zákazy.