Debbi novým albumom zatieňuje i svetové speváčky

Po vypočutí si nového albumu speváčky Debbi nemožno konštatovať nič iné, ako to, že žiadna iná speváčka nedáva záruku tak kvalitného materiálu po štvoročnj pauze, ako práve táto mladá dračica. Kolekcia desiatich nových skladieb na nahrávke Break by hravo ustála boj o prestížne pozície i v zápolení so zahraničnými hviezdami.

Excelentná produkcia, skvelé hudobné nápady a jedinečný hlas speváčky – tri devízy nahrávky, na ktorú sa čakalo možno až príliš dlho. Ako však speváčka nedávno prezradila v otvorenom rozhovore pre český týždenník Téma, potrebovala si od všetkého odpočinúť, nájsť vlastnú cestu a pripraviť materiál, za ktorým by si bezvýhradne stála. Dovolím si tvrdiť, že sa jej to podarilo na sto percent.

Debbi nesedela štyri roky so založenými rukami. Album Break je výsledkom dvojročnej intenzívnej práce sympatickej speváčky a producenta Dušana Neuwethema. Spoločne sa im podarilo pripraviť najvýraznejší materiál, aký Debbi doteraz predstavila. Samotná speváčka tiež hľadala textára, s ktorého prácou by sa mohla stotožniť, keďže, ako v spomínanom rozhovore uviedla, uvedomila si, že čas veselých pesničiek, v ktorých spievala o slniečku je preč a treba ísť ďalej.

Finálna desiatka piesní na albume bola napokon vyselektovaná z takmer štyridsiatich piesní, ktoré mala dvojica speváčka – producent rozpracované. Už minuloročný pilotný singel Hard To Believe naznačil, že v prípade Debbi pôjde o zjavný posun a o pokus zbaviť sa nálepky roztomilého dievčaťa spievajúceho veselé popevky.

Album vyniká hudobnou rozmanitosťou a prelínaním rôznych inšpiračných vplyvov, medzi ktorými vo veľkej synergii vedľa seba dokonale ladia akustický pop aj elektronika, dotyky retra, ozveny londýnskych klubov, či r’n’b. Zmes, ktorá na prvý pohľad vyznieva tak, že spolu nemôže ladiť, no vo výsledku prináša komplet svetového rangu, s ktorým by Debbi hravo obstála nielen na ostrovnom hudobnom trhu, ale zrejme i ďalej.

Debbi napokon vyzrela i ako speváčka, jej prejav je istý ako nikdy predtým, čo si vzhľadom na obsah materiálu môže iba prirátať k dobru. Až by sa chcelo povedať, že pôsobí ako stará raketa, teda osvedčená harcovníčka, ktorá so starou samozrejme nemá nič spoločné. Totálnu istotu a presvedčivosť jej však nikto neodoprie.

Autorsky sa na nových piesňach v troch prípadoch ešte podieľal spevák a skladateľ Marcell zo skupiny No Distance Paradise a dvoma skladbami už tradične prispela Jana Kirschner. Všetkých desať skladieb je v angličtine a dohromady sú zárukou skvelého hudobného zážitku, ktorý na míle ďaleko prekračuje hranice krajín na oboch brehoch rieky Moravy.

Pavol Božík
95%

Tracklist albumu Break:
In The Middle Of A Song
Pull Me Out
Happy Ending
So Alone
Home Weather
Save Me
Break
Hard To Believe
Shoot Me
One More Chance

Vydavateľstvo: Universal Music
Digitálny predaj: supraphonline.cz
Rok vydania: 2017
Celkový čas: 35 minút
Počet piesní: 10