Showcase – druhý ročník festivalu Divadla Nude bude venovaný ženám

Divadlo Nude prichádza s druhým ročníkom festivalu Showcase, ktorý venuje ženám. Odohrá sa od 13. do 18. septembra 2020 v Bratislave a každý deň prinesie pohľad na ženu v rôznych obdobiach jej života, pričom sa zameria aj na jej vnútorný svet aj na jej spoločenské postavenie v súčasnosti. Účasť na festivale tento rok prijali Dominika Kavaschová, Andrea Bučko, speváčka Katarína Máliková či umelci z Českej republiky.

Čestnou hosťkou festivalu bude herečka Gabriela Marcinková: Človek je taká komplikovaná bytosť! Nechcem mužom uberať žiadne z ich prvenstiev, ale myslím, že v komplikovanosti našich duševných pochodov prosto vedieme. A potom je tu ešte divadlo, herci, dramatici, hudobníci, jednoducho umelci – to je výkvet komplikovanosti, ktorý vám ukáže, že: 1. ste úplne v poriadku a zaslúžite si byť chápaní, 2. ste na tom veľmi dobre, existujú aj stratenejšie existencie, 3. milujete divadlo a ani neviete prečo, ozrejmuje mama malej Emky a dodáva: Hlásim sa ku všetkým kategóriám, preto sa zúčastním na festivale Showcase a budem sa tešiť zo svojej komplikovanosti.

Českú divadelnú scénu zastúpi punkový kabaret s názvom Bohorodičko, panno, staň se feministkou tvorkýň Aleny Julie Novotnej a Barbory Šupovej. Z Prahy na festival zavíta aj autobiografické predstavenie Promiňte, že rodím tvorivého tímu Kateřiny Bílkovej, Lenky Hulákovej a Hanky Malaníkovej. Záver bude patriť sólovému koncertu speváčky Kataríny Málikovej.

Do festivalového programu sa môžu zapojiť aj vizuálni tvorcovia a performatívni umelci prostredníctvom dvoch verejných výziev. Špeciálne pre festival vznikne skupinová výstava na tému venované ženám, ktorej vernisáž sa bude konať 9. septembra. Druhá výzva bude ukončená premiérou autorského predstavenia, ktoré sa uskutoční 18. septembra v Pistoriho paláci. Divadelnú prehliadku doplnia rôzne sprievodné akcie.

Veríme, že spôsob, akým sú témy v programe predkladané – veľmi osobný, vtipný a autentický štýl, ľahko navodí priateľskú náladu a získa si aj nových priaznivcov nezávislých tvorcov. A že aj napriek občas vážnejším témam vytvoríme pocity porozumenia a spolupatričnosti, uzatvára spoluorganizátorka festivalu Showcase Veronika Malgot.