Vráťte sa do detstva a vytvorte si Herbár

Bylinky boli kedysi doménou botanikov a ľudových liečiteľov. Dnes sa tešia obľube medzi dospelými aj deťmi, medzi ľuďmi, ktorí sa pomocou krehkej krásy a energie týchto rastlín vracajú späť k zdravšiemu spôsobu života.

Dokazuje to aj nový Herbár, v ktorom nájdete 20 byliniek. Môžete ich použiť ako liek, ale aj v kuchyni. Nechýbajú tipy na voňavé bylinné čaje, sirupy ci tinktúry. Okrem toho sa dozviete aj o histórii a vzniku herbárov.

Vďaka tomuto Herbáru sa naučíte:

  • ako si správne založiť svoj vlastný herbár
  • v akom množstve, kedy a aké bylinky zbierať
  • vybrať si vhodné kvety do herbára a naopak, ktoré radšej ponechať na lúke
  • ako presne sušiť a uchovávať jednotlivé rastliny.

Herbár zostavila Miriam Latečková tak, aby sa vám s ním dobre pracovalo, aby bol praktický a aby práca s ním bola intuitívna.

V prvej časti herbára nájdete praktické tipy a rady pre prácu s bylinkami, ich výberom, zberom, sušením aj lisovaním. Spísala vlastné praktické skúsenosti, aby tvorba herbára pre bola vás radosťou a zábavou.

V druhej časti herbára nájdete 20 jej obľúbených byliniek, ktoré sú ľahko dostupné a bez veľkého pátrania ich nájdete na celom Slovensku. Vybrala tiež také, ktoré sú nenáročné na lisovanie, aj v prípade, ak ste úplný začiatočník.

Ak by sa vám málilo nazbieraných byliniek podľa tohto herbára, autorka pripravila pre vás čisté stránky na pridanie ďalších. Môžete si tak herbár obohatiť o ďalšie byliny, ktoré vás zaujali a ktoré chcete mať vo svojej zbierke. Stačí už len doplniť názov bylinky, jej účinky, prípadne osvedčený recept.

Tvorba herbára nie je rýchla, práve naopak. Spomaľuje uponáhľaný život okolo nás. Je to od začiatku do konca fascinujúca voňavá cesta, upokojujúci relax, kreatívne vyjadrenie, harmónia v duši, komunikácia s prírodou, spôsob meditácie aj nekonečné poznanie. Tak nech vás táto cesta baví, odkazuje autorka Miriam Latečková.

Každá časť roka má svoje rastlinné skvosty, a preto so zakladaním Herbára, respektíve výrobou nemusíte vôbec čakať na najvhodnejšie obdobie roka. Také aj tak neexistuje. S jarou klíči a kvitne všetko, čo by v herbári rozhodne nemalo chýbať, a vďaka lisovaniu si túto krásu môžete uchovať na dlhé roky. Jeseň zase ponúka vďaka svojej farebnosti úžasné rastlinné divadlo, ktoré nevybledne ani po rokoch v herbári. Zima je zase ideálnym časom, kedy môžete vylisované rastlinky do herbára lepiť a dopĺňať k nim liečebné účinky a recepty.

Všetky tipy a rady, ako si krok za krokom vytvoriť vlastný herbár nájdete v knihe Herbár od Miriam Latečkovej. Úžasná pomôcka, krásne spracovaný a naozaj od človeka, ktorý miluje bylinky a má s nimi obrovské skúsenosti. Ideálny tiež ako darček pre toho, na kom vám záleží.

Milan Buno, knižný publicista