Lipo vniesol do rapu surovú poetiku country

Prekvapivo znejúcim singlom Ve vzpomínkách láka Lipo na svoju novú platňu. V duete so speváčkou Nelou čerpal zo svojej lásky ku country a folku, ktorá sa premietla do jeho rapu. Zatiaľ album bez názvu chystá na tohtoročný apríl.

Refrén naspievala talentovaná Nela, ktorá je tiež výbornou basgitaristkou a rovnako ako raper pochádza z Liberca. Zoznámil som sa s ňou cez svoju koncertnú speváčku Yannu, naviac hrá na basu v kapele mojej kamarátky Debbi. Keď som počul niektoré jej demonahrávky, ktoré naspievala, zaujala ma naliehavosť v jej hlase, spomína Lipo. Podotýka, že čím ďalej sa na hudobnej scéne pohybuje, tým je pre neho dôležitejšie obklopovať sa dobrými muzikantmi, medzi ktorých Nela bez pochyby patrí.

Svoj rap obohatil o akustické nástroje, vďaka ktorým príbeh o odcudzení ožíva. Hlavný hudobný motív by pokojne mohol poslúžiť ako základ melancholickej indie gitarovky, spievaný refrén zase výsledok približuje popovým poslucháčom.

Jonáš Červinka, ako znie jeho vlastné meno, si ako obvykle, sám režíroval sprievodný videoklip. S kamerou zavítal na sever Čiech, odkiaľ pochádza. V klipe som chcel docieliť kontrast medzi našou vnútornou potrebou slobody, ktorú reprezentuje útek do otvorenej krajiny a ten ničím neohraničený priestor okolo mňa na strane jednej a túžbu po láske, istote a pocite bezpečia, ktoré zastupujú detailné zábery, kde sme s Nelou spoločne, vysvetľuje svoju víziu.

Nový album plánuje Lipo vydať v apríli. Mal by obsahovať dvanásť autorských skladieb, ktoré produkuje jeho dlhodobý spolupracovník Ondřej Turták alias ODD. Ondro je neuveriteľný hudobný multitalent a zároveň do hudby vie vždy dať srdce. O všetkom spoločne veľa diskutujeme. Aj keď sme toho spolu už natočili veľa, práca s ním a ten osobný prístup ma stále neskutočne bavia, líči raper.

Bude zaujímavé sledovať, čím Lipo prekvapí štyri roky po predchádzajúcom albume O duši. Sľubuje, že bude pracovať s vplyvmi rôznych žánrov, ktoré by mal poprepájať jeho osobitý textársky rukopis. Výsledný zvuk bude rozmanitejší, než je v hip-hope bežné. To ostatne potvrdzuje práve zverejnený singel.