Karin Ann: Život na Slovensku mladých niekedy dusí

Mladá slovenská speváčka Karin Ann sa stala jedným z najskloňovanejších objavov našej scény v uplynulom roku. Počas svojho debutového roka na scéne sa poslucháčom predstavila prostredníctvom šiestich singlov a na záver roka ešte stihla dva z nich vydať v špeciálnych akustických úpravách. Rovnako aktívne ako strávila svoj prvý debutový rok na scéne, tak začína aj rok 2021. Hoci sa nový rok ešte len začal, už začína rátať na konte ďalšie úspechy. V týchto dňoch predstavilo jej singel 3AM v exkluzívnej premiére vo svojej rotácii britské rádio Insanity. Karinine meno sa tiež skloňuje v súvislosti s kategóriou Objav roka v českých hudobných cenách Žebřík. V najnovšom rozhovore Karin prezradila, že už čoskoro predstaví nový singel, prvú kolekciu vlastného merchu a tento rok vydá debutové EP. Spoločne s poľskou hviezdou Sanah tento rok vyrazí na vypredané turné, ktoré sa už dočkalo svojich náhradných termínov.

Hneď na úvod tohto roka si potešila fanúšikov na sociálnych sieťach skvelou správou – že za teba môžu hlasovať v prvom nominačnom kole v českých hudobných cenách Žebřík. Tvoju nomináciu podporili v týchto dňoch dokonca Tina, Ronie či Majself. Aký je to pocit mať takúto podporu a dostávať historicky prvýkrát hlasy ako Objav roka v hlasovaní na hudobné ocenenie?
Myslím, že na takéto veci sa nikto nepripravuje, takže keď sa stanú, je to veľmi zvláštny pocit. Určite ma to prekvapilo, ale aj potešilo. Je to dosť mind-blowing, keďže som na scéne len necelý rok. Určite budem rada, ak za mňa budú ľudia hlasovať.

V týchto dňoch si zaznamenala ešte jednu dobrú správu – podporilo ťa britské rádio Insanity, ktoré v britskej singlovej premiére zahralo Tvoju pesničku 3AM. Práve 3AM zarezonovala veľmi výrazne aj v českej Evrope2 a tiež v iných európskych krajinách. Čím to je?
Som veľmi rada, že moja tvorba zarezonovala u ľudí, ale myslím, že keď sa umelcovi podarí, aby jeho tvorba zarezonovala, tak nevie povedať, čím to je. Ja robím veci, ktoré sa páčia mne a spievam o veciach, ktoré by som ja chcela počuť, keď som bola mladšia. Ale neviem ako na to budú reagovať iní, takže keď to zarezonuje, tak neviem povedať prečo.

Vydanie dlhoočakávaného debutového EP si mala pôvodne naplánované na február. Platí tento termín? Alebo sa, tak ako všetko presúva na neskôr?
Už sa niektoré veci poposúvali a momentálne plánujeme vydanie EP pred týmto letom.

Plánuješ k svojmu debutovému EP aj svoje prvé vlastné koncertné turné?
Mám naplánované turné v Poľsku, kde budem predskokanka speváčky Sanah, ale vlastné headline tour momentálne nie. Myslím, že to veľmi záleží na tom ako sa bude môjmu EP dariť.

Turné so Sanah je veľká vec. Kto koho oslovil?
Môj tím oslovil tím Sanah, veľmi sa teším a som sa veľmi vďačná za túto príležitosť.

Poliaci v prípade Sanah nešetria superlatívmi. Hovorí sa tam o nej ako poľskej Sii, veštia jej veľkú medzinárodnú budúcnosť a dokonca čítal, že každá dekáda má svoju speváčku. V osemdesiatych rokoch to v Poľsku bola Maryla Rodowicz, v deväťdesiatkach Kayah a v novom miléniu práve Sanah, ktorá do poľského popu priniesla svieži vietor. Počula si jej album a dve EP platne, ktoré má na konte a stotožňuješ sa s názormi, ktoré z Poľska prichádzajú?
Áno, počula som jej tvorbu a veľmi sa mi páči. Jej tvorba má podľa mňa takú atmosféru, ako keby ste sa preniesli do iného sveta 😊, takže by som povedala, že súhlasím.

Firma, ktorá v Poľsku zastupuje Sanah (vydavateľstvo Magic Records, pozn. redakcie) ťa celkom intenzívne promujú ako hosťa vypredaného koncertného turné. Je príjemné byť takto hýčkaná?
Na jednej strane je super, že to tour je vypredané a veľmi sa naň teším. Ale na druhej strane sa snažím nemyslieť na to, že je vypredané, lebo viem, že to znamená, že tam bude veľa ľudí a nechcem sa vystresovať 😊.

V lete si stihla absolvovať hneď viacero svojich prvých koncertov. Aký to bolo stáť prvýkrát na pódiu a predstaviť naživo svoju hudbu ľuďom?
Nepovedala by som, že to bol úplne ešte koncert v pravom zmysle slova, keďže tieto akcie skôr prinášali ľudom atmosféru pri jedle. Ale na niektorých týchto podujatiach som stretla ľudí, ktorí moju tvorbu poznali a podporovali ma a mala som možnosť sa s nimi aj porozprávať, čo bol úplne super pocit. Verím, že turné so Sanah bude mať tiež skvelú atmosféru.

Počas svojho debutového roka 2020 si bola veľmi aktívna a stihla si vydať až šesť singlov. Kedy sa môžeme tešiť na tvoj prvý singel roka 2021? Môžeš o ňom niečo prezradiť?
Prvý singel roka 2021 plánujeme momentálne na február/marec. Tento song sa sústredí na dôležitosť toho byť sám sebou a mať povolené byť sám sebou, pretože bohužiaľ v niektorých ohľadoch je stále nebezpečné byť sám sebou, aj keď ľudia nechcú nič viac než equality a myslím, že v médiách je o tom málo hovorené.

Počas svojho prvého roka na scéne si stihla spolupráce s dvoma veľkými menami slovenskej a českej scény – s Majselfom a s Benom Cristovaom. Ako sa Ti s nimi spolupracovalo?
Myslím, že mi to dalo skvelé skúsenosti nielen v hudobnom svete, ale aj v osobnom, keďže som sa od oboch niečo naučila.

Môžu sa Tvoji slovenskí fanúšikovia ešte tešiť na nejaké Tvoje hudobné počiny v slovenčine? Alebo sa teraz sústredíš iba na angličtinu?
Momentálne nemám v pláne slovenské songy, ale nikto nevie, čo prinesie budúcnosť. 😊

Na single počas uplynulého roka reagovalo veľmi intenzívne aj zahraničie. Neplánuješ kvôli tomu, že by si sa kvôli práci, teda hudbe presťahovala mimo Slovenska?
Od malička som sa chcela presťahovať do zahraničia už len kvôli ideológiám, ktoré sa tu uznávajú a kvôli tomu, že Slovensko nie je veľmi progresívna krajina, čo niekedy mladých ľudí dusí. A áno – pridal sa k tomu teraz aj dôvod kariéry.

Okrem hudby svojich fanúšikov pravidelne zaujímaš aj veľmi kreatívnymi outfitmi, make-upom a všeobecne veľmi svojráznym, originálnym módnym štýlom. Môžeme sa tešiť na prvé kúsky vlastnej kolekcie oblečenia? Na Instagrame sa už objavili prvé kúsky vlastného merchu. Ako a kde si ich môžu fanúšikovia objednať?
Už mám navrhnutý aj vyrobený prvý vlastný merch, ktorý so sebou beriem na predaj na turné so Sanah. Čo sa týka online e-shopu, tak riešime momentálne logistiku určitých vecí, ale dúfam, že sa čoskoro spustí.

Speváčka Karin Ann má 18 rokov, narodila sa 10. mája 2002 v Čadci. Od malička mala veľmi blízko k hudobnému a výtvarnému umeniu. Od 4 do 12 rokov sa venovala krasokorčuľovaniu, popri ktorom trénovala tiež balet a gymnastiku. Od 12 do 14 rokov aktívne trénovala jazdu na koni. Následne presedlala na tanec (disco dance, hip hop, modern, jazz, balet), ktorý sa stal jej veľkým hobby. Od detstva sa venovala písaniu básní a keď mala 12 rokov, prišli prvé pokusy o písanie piesní. Prvú kompletnú pieseň napísala v 14tich rokoch. Koncom roka 2018 zverejnila svoje prvé dve skladby a v roku 2019 tretiu, vďaka ktorej ju objavil producent Tomi Popovič. Momentálne Karin Ann pracuje na debutovom EP, ktoré plánuje vydať tento rok.

Soul For Show & Pavol Božík (Kukni na to!)