Lucie Bílá prináša všetky farby vianočných sviatkov

Lucie Bílá vydala nový vianočný album s príznačným názvom Bílé Vánoce Lucie Bílej II. Nahrávka prináša celkom trinásť noviniek, vrátane prekvapivého autorského a speváckeho spojenia s pesničkárkou Radůzou. Speváčka pesničky z novinky predstaví na tradičnom vianočnom turné.

Sedem rokov po vydaní multiplatinového vianočného albumu Bílé Vánoce Lucie Bílej prichádza speváčka s novou sviatočnou kolekciou 13-tich piesní. Keď som vydala prvý vianočný album, vedela som, že nebude posledný. Práve teraz je tá pravá chvíľa pre druhý, sviatočný a novinkový. S Petrom Maláskom sme nahrali 13 nádherných vianočných pesničiek. A ja sa už nenôžem dočkať, keď sa všetky rozletia do sveta, hovorí Lucie Bílá. Album vznikal v osvedčenom tíme Lucie Bílá a Petr Malásek, ktorý je nielen hudobným dramaturgom albumu, muzikantom, ale taktiež autorom šansónovej piesne Řekněte dětem, ktorá celý album uzatvára.

K Vianociam patrí široká škála emócií: od čistej rozosmiatej radosti cez starosti s prípravami, určité bilancovanie, až po smútok a spomienky na blízkych, ktorí ich už nemôžu tráviť s nami. Toto všetko sme sa snažili zachytiť na novom albume Bílé vánoce Lucie Bílej II. Po prvom vianočnom CD, ktoré vyšlo pred siedmymi rokmi a nieslo sa viac v duchu tradičných a roky preverených vianočných skladieb, sme sa teraz všetci snažili preniknúť životu trocha viac na zúbok a vystihnúť farebnosť nálad, ktoré so sebou tieto sviatky nesú. Skvelé texty pesničkárky Radůzy a textára Václava Koptu nám v tom boli vynikajúcimi pomocníkmi, a nič z toho by nefungovalo, nebyť fantastického výkonu Lucie, ktorá opať ukázala, že na poli emócií a hlasovej mágie bude ťažko hľadať konkurenciu, glosuje zrod albumu hudobný producent Petr Malásek.

Lucie Bílá spieva pravdivo, pretože sviatky pokoja a mieru sú pre ňu veľmi dôležité. Týmto albumom nám dáva šancu byť znova s ňou vo chvíľach, ktoré má rada a chce ich s nami osláviť hudbou.

Deväť textov albumu pripravila pre Bílú kolegyňa – pesničkárka Radůza, vrátane spoločného duetu Marie a svatá Anna kde je taktiež autorkou hudby. Petr Malásek ma najprv oslovil, či by som skúsila pretextovať jednu, alebo dve pesničky. Nakoniec moja práca zaujala natoľko, že som snáď behom týždňa previedla do češtiny všetky, ktoré ešte nemali český text. Bola to pre mňa obrovská škola, pretože je to úplne iná práca, než písať texty pôvodné. Musela som vychádzať z obsahu originálneho textu, dodržiavať rytmickú stavbu veršov a taktiež myslieť na to, že dlhé tóny vo výškach by nemali príliš často končiť na samohlásky í a é. Bol to taký veľmi zábavný a miestami veľmi obtiažny scrabble. Bavila som sa pri tom náramne, prezrádza Radůza.

Druhé dueto Zvon volá nás (text Jan Macků) s Luciou naspieval autor Jan Toužimský zo skupiny Arakain, s ktorou speváčka často koncertuje ako hosť.

V decembri 2017 bude Bílá vystupovať so skupinou Petra Maláska v Čechách i na Slovensku s programom Bílé Vánoce II. Nebude chýbať tradičný koncert v Hudobnom divadle Karlín. Vianočné turné zavŕši 23. decembra. Album Bílé Vánoce Lucie Bílé II. vychádza na CD, ale aj na vynilovej platni.

Bílé Vánoce Lucie Bílé II / koncerty na Slovensku:
04.12. Trenčín
05.12. Košice
06.12. Banská Bystrica
07.12. Levice
08.12. Spišská Nová Ves
09.12. Žilina
10.12. Partizánske
11.12. Bratislava