Hammel oslavuje, dostal vinyl

Pavol Hammel: Prúdy je druhý vydaný album slovenskej hudobnej legendy a jeho celoživotnej sprievodnej skupiny. Nahrávka pôvodne vyšla v roku 1970 a spevák na ňom predstavil novú zostavu Prúdov so supertalentovaným gitaristom a skladateľom, vtedy 17-ročným Františkom Griglákom. Autorsky sa na albume podieľali v hudobnej zložke predovšetkým Hammel a Griglák, pričom autormi väčšiny textov sú Kamil Peteraj a Boris Filan, ktorí s Hammelom spolupracovali počas celej jeho hudobnej kariéry. Výsledkom ich vtedajšej spolupráce sú dnes už legendárne piesne Kráľ slnečných hodín, V záhrade ružového zámku, Medulienka, ktorá sa na album ani nedostala a ďalšie.

Tento album vznikal za dvojnásobne pohnutých okolností. Už som mal hotový a k vydaniu pripravený album Pokoj vám (1969), ale neprešiel cez schvaľovací proces pre prílišný pesimizmus textov, odrážajúcich situáciu v okupovanej krajine. Skupina Prúdy sa rozpadla, názov mi ako spevákovi zostal a Marian Varga si založil Collegium Musicum. Mal som šťastie a oslovil som na spoluprácu mimoriadne talentovaného gitaristu a skladateľa Františka  Grigláka. Podarilo sa nám v krátkom termíne zostaviť novú skupinu a nahrať silnú kolekciu piesní, aj keď žánrovo trochu rozhodených, ako napríklad Princezná zlatovláska, Koče plné ruží, Stromy, Abraka dabraka, ktoré doteraz hrávam a už teraz sa teším na budúcoročné turné skupiny Prúdy, kde odohráme výber toho najlepšieho, čo skupina vytvorila a nahrala počas 54 ročnej existencie, vyjadril sa spevák, skladateľ, gitarista a hudobný producent Pavol Hammel, ktorý 7. decembra 2023 bude oslavovať svoje životné jubileum, 75 rokov.

Zatiaľ potvrdené koncerty Pavol Hammel so skupinou Prúdy odohrá 29. júla 2024 v Pezinku na Zámku Šimák a 6. septembra 2024 na futbalovom ihrisku v Dunajskej Lužnej.