Ľudové piesne si zaslúžia prežiť

Tradícia v novom šate. Také sú piesne Zuzany Mojžišovej, ktorá po pätnástich rokoch vydala nový album. V poradí štvrtý album vyšiel na konci októbra, má názov Puščaňa a je výsledkom už overenej spolupráce s takými hudobnými esami ako je Oskar Rózsa (basová gitara), Andrej Šeban (gitara), Martin Valihora (bicie), huslista Stano Palúch a pištec Rasťo Andris. Priekopníčka world music na Slovensku a držiteľka prestížnych ocenení Aurel pokrstí nový album 14. decembra v známom hudobnom klube MMC v Bratislave.

Zuzanu Mojžišovú ľudová pieseň sprevádzala v podstate celý život. Na svojej hudobnej dráhe si však vybrala vlastnú cestu, a to aj napriek tomu, že jej začiatky neboli úplne jednoduché: Keď sme začínali v roku 2000, na Slovensku neexistovala kapela s podobným zameraním. Tento druh hudby – národnú ľudovú hudbu transformovanú do modernej podoby – na Slovensku nikto nehral. Charizmatická speváčka si dnes s úsmevom spomína na prvé recenzie od folkloristov s výrokmi o tom, ako pochovávajú ľudovú pieseň pod čiernu zem. Zaujímalo by ma, ako reagujú na dnešné používanie tradičnej ľudovej hudby.

Za posledných 15 rokov vzniklo v oblasti world music na Slovensku mnoho skupín, albumov a veľa hudby. Album Puščaňa možno považovať za  vyjadrenie sa k tejto téme. Mojou snahou je priniesť vnímavým poslucháčom hudbu, ktorej srdcom je ľudová pieseň interpretovaná inovatívnym a vkusným spôsobom. Hudbu, v ktorej cítiť príbeh človeka, emócie sprevádzajúce  jeho život. Ľubozvučný názov albumu odkazuje k rusínskej tradícii, ktorá sa vymyká klasickým fašiangovým zvyklostiam. Posledný fašiangový víkend pred pôstom bolo Puščaňa. Vtedy sa robili zábavy. V oblasti obce Jarabina však nechodili masky po dedine, ale schádzali sa mladí aj starší pri poslednom veselí a jedení mäsa. Objavuje sa to aj v texte rovnomennej piesne – nebdeme lapaty škvarky po kapusťi -, čiže nebudeme už jesť kapustu zapraženú s mäsom, slaninou. Lapaty znamená naháňať, čo asi bolo v tom čase reálne, lebo škvariek v kapuste nebolo veľa ani bežne, tak sa predbiehali kto ich viac zje. Zároveň je Puščaňa po slovensky akoby púšťanie. Ženy púšťali chlapov buď na zábavu alebo mladých parobkov na drotárku. My si zase budeme púšťať hudbu z albumu Puščaňa, dodáva s úsmevom Zuzana Mojžišová.

Speváčka vydala album Puščaňa po dlhej odmlke, nadväzuje v ňom na svoju predchádzajúcu tvorbu. Môj posledný album vyšiel v roku 2004. Nový album bude odlišný od predchádzajúceho, udržiava síce kontinuitu s minulosťou, ale je to nový materiál, nové dielo. V priebehu posledných dvoch rokov tvorila Zuzana Mojžišová nový album v podstate s rovnakými hudobníkmi ako naposledy. Na tvorbe albumu spolupracovala s viacerými poprednými menami slovenskej hudobnej scény. Veľmi ma potešilo, že pozvanie na spoluprácu opäť prijal hudobný producent a fantastický hudobník Oskar Rózsa, ktorého nadchla myšlienka vrátiť sa k témam slovenských ľudových piesní a sofistikovane s láskou ich spracovať. Bavilo ma s ním tvoriť, keď som videla, s akým zanietením, obrovským nasadením, ale najmä so srdcom a úctou k tradícii pristupuje k veci. Nehovoriac o jeho hudobných dispozíciách a schopnosti zrealizovať predstavy. Okrem neho sa na tvorbe nového albumu podieľali aj hudobníci takého formátu ako je Andrej Šeban, Oskar Török, Stano Palúch či Martin Valihora. S väčšinou z nich som už mala skúsenosti z posledného albumu, ale po rokoch sme sa stretli v štúdiu opäť, o niečo starší, skúsenejší, zrelší, tak zdravo ambiciózni, uvedomujúc si svoje korene, s pokorou k tradícii, vážiac si príležitosť byť spolu a pritom stále plní kreativity, otvorenosti a lásky k hudbe. Už overená hudobná spolupráca podľa speváčky zafungovala opäť perfektne a vytvorila inšpiratívny priestor, v ktorom sa dokázali zladiť v jeden celok a pritom priniesli do spoločného diela jedinečný vklad a osobitý výraz. Keďže Andreja Šebana a Stanka Palúcha zaujala ľudová pieseň v ich tvorbe už predtým, oslovila som ich aj ako producentov skladieb inšpirovaných piesňami, ktoré som im vybrala. Vzhľadom na odlišnosť ich umeleckého vyjadrovania bude album o to pestrejší.

Mnohí tvorbu Zuzany Mojžišovej radia do world či ethno music, slovenská speváčka však žiadne žánrové nálepky nepotrebuje. Svojou hudbou vytvára vlastný obraz ľudovej piesne zasadenej do súčasnosti. Je to hudba, ktorá priamo vychádza z ľudových piesní, snaží sa ich nedeformovať, ale naopak v zmysle poetiky a výrazu piesne citlivo pretvárať moderným hudobným jazykom s prihliadnutím na charakter daného regiónu. Svojou tvorbou dodáva piesňam s bohatou tradíciou vkusné, moderné prevedenie. Zachováva však príbeh človeka a emócie sprevádzajúce jeho život: lásku, radosť, vášeň, veselosť, smútok, vrúcnosť, hravosť, ale aj neresti, tragiku, žiaľ, mystiku, hnev, nehu. Je krásne spievať piesne staré stovky rokov a pritom prežívať emóciu súčasného človeka, pretože ľudové piesne sú svojím posolstvom a odkazom nadčasové. My im len našou novou formou pomáhame prežiť ďalšie desiatky rokov. Pretože si to zaslúžia.

Nový album Puščaňa Zuzana Mojžišová pokrstí 14. decembra koncertom v známom bratislavskom hudobnom klube MMC spoločne s hudobníkmi ako Oskar Rózsa, Martin Valihora, Marcel Comendant, Miki Skuta, Stanislav Palúch, Oskar Török a Rasťo Andris.

Zuzana Mojžišová je slovenská speváčka. Vyštudovala Katedru hudobnej vedy na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Žije v Bratislave, pracuje ako redaktorka klasickej hudby v Rádiu Devín. Od roku 2000 sa venuje aranžovaniu a interpretácii ľudových piesní. Je priekopníčkou žánru world music na Slovensku. V roku 2001 vydala album s názvom Jej družina, o rok neskôr ďalší s názvom Zuzana Mojžišová a jej družina. Naposledy vydala CD v roku 2004, CD Zuzana Mojžišová následne získalo dve ceny IFPI Aurel 2004.