Madame X, alebo ako si Madonna všetkých hravo omotala okolo prsta

Ak si niekto myslel, že tá stará, škaredá žena (ako niekto okomentoval príspevok o nej na našom facebookovom profile) už nemá čo povedať, tak v tejto chvíli je už celkom jasné, že Madonna ešte ani náhodou nepatrí do starého železa. Jej mimoriadne očakávaná novinka Madame X je vynikajúci album, ktorý poriadne zatriasol hudobným svetom.

Madonnina kariéra je na prvý pohľad totálne závratná, faktom však je, že má obdobia, kedy si užívaj svoju popularitu a stagnuje a potom prichádzajú také mimoriadne obdobia, vďaka ktorým dokazuje, že jej sláva nespočíva iba v špicatých podprsenkách, ktoré svojho času preslávila, ale že je skutočná umelkyňa, ktorá dokáže zamávať hudobným svetom.

V roku 1989 sa to udialo s albumom Like A Prayer, ktorý v jej kariére znamenal prelom z popovej speváčky na umelkyňu s jasným názorom a obrovskou chuťou provokovať. Je to neuveriteľné, ale dokázala z toho ťažiť takmer desať rokov. Keď napokon v roku 1998 vyšiel album Ray Of Light, speváčka nim dokázala, že nespí na vavrínoch, ale veľmi pozorne sleduje hudobné trendy, čo napokon pretavila do niekoľkými Grammy ocenenej nahrávky.

Keď pred štyrmi rokmi vyšla nahrávka Rebel Heart, niekde v speváčke sa určite rozsvietilo červené svetlo upozorňujúce na alarm, ktorý ohlásil najhoršiu predajnosť v jej kariére, keď sa v celosvetovom meradle predalo iba milión kusov. Mnohí predpokladali, že kariéra vtedy 56-ročnej divy je v koncoch.

V polovici júna tohto roku sa však Madonna vracia so štrnástym štúdiovým albumom nazvaným Madame X a už po pár dňoch možno hovoriť o ďalšom mimoriadne silnom momente jej kariéry. Mimochodom, ak by mal mať tento trend nejakú logiku, tak ďalší zlomový album Madonna nahrá, keď bude mať zhruba 90 rokov (Ray Of Light po desiatich rokoch od Like A Prayer, Madame X po dvadsiatich rokoch od Ray Light, niečo teda bude nasledovať po zhruba tridsiatich rokoch). A pri jej životnom štýle, to ani nemusí byť vtip.

Môže to znieť akokoľvek neuveriteľne, ale Madonna si novinkou veľmi rýchlo podmanila hudobných kritikov a tiež fanúšikov. Po dlhom období, v ktorom Madonna viac či menej experimentovala s tanečnou hudbou, či až príliš nadčasovou, alebo niekedy mierne gýčovou, prichádza s nahrávkou, ktorú iba ťažko možno pripisovať žene, ktorá za pár dní oslávi neuveriteľných 61 rokov.

Madame X je kompletom pätnástich skladieb, ktoré kráľovnej popu (a toto označenie jej po vypočutí platne právom patrí) môžu závidieť nie o niekoľko rokov mladšie kolegyne, ale aj kolegyne mladšie o niekoľko generácií. Nový album Madonna nahrávala v štúdiách v Lisabone, Londýne, New YorkuLos Angeles, ovplyvnená kultúrou Portugalska, kde momentálne žije a ono je to na tej platni naozaj cítiť. A ak si niekto myslel, že ten vplyv bude najsilnejší v prvom zverejnenom singli Madellín, tak sa mýlil. Vplyv portugalskej kultúry je v mnohých z pätnástich skladieb citeľnejší ešte oveľa, oveľa viac.

Ak by sme sa bavili o žánroch, tak na Madonninej novinke nájdeme latino music, art poptrap (hip hopový štýl, ktorý sa vyznačuje silnými zborovými vokálmi, syntetizérmi, samplami a úpravami hlasu). A hoci to pri čítaní môže znieť ako miž maž nezlúčiteľného, opak je pravdou.

Madame X, tých 15 piesní, ktoré sú hlavnou súčasťou nahrávky, som počúval na vinylovej platni. Album vyšiel na dvoch vinyloch, z ktorých sa Madonnina nová hudba valí naozaj ohlušujúco. Netuším, či to tak vyznieva aj na CD, ale vzhľadom k tomu, že vinylovú platňu treba po troch – štyroch pesničkách prevracať, pôsobí to ako štyri samostatné celky, z ktorých každý jeden je absolútne výnimočný.

Prvá strana prináša hneď prvé štyri zverejnené single (Madellín – Dark Ballet – God Control – Future) a vďaka minimálnym pauzám medzi jednotlivými skladbami to pôsobí ako dvadsaťminútová séria emocionálnych výbuchov, ktorá strháva poslucháča k tancu i premýšľaniu.

Ďalšie tri skladby (Batuka – Killers Who Are Partying – Crave) síce poľavujú v tempe, ale majú o to hlbší spoločenský odkaz. Prvé dve spomínané nezaprú v sebe portugalský smrad, pričom práve Killers Who Are Partying je až zimomravo surová, čím sa stáva jednou z najsilnejších piesní na platni.

Po vymenení vinylov prichádzajú štyri ďalšie skladby (Crazy – Come Alive – Extreme Occident – Faz Gostoso), v ktorých Madonna stihne na veľmi krátkej ploche vystriedať hneď niekoľko žánrov a dokázať poslucháčovi, že posledné štyri roky nespala na vavrínoch (nízky predaj albumu Rebel Heart jej to ani nedovolil) a veľmi pozorne sledovala dianie na hudobnej scéne. A nielen to. Mimoriadne dbala na to, aby pri vydaní novej platne bola minimálne o krok vpredu pred všetkými ostatnými.

Záverečné štyri skladby (Ritch I´m Loca – I Don´t Search I Find – Looking For Mercy – I Rise) sú zas nádhernou ukážkou toho, že to najlepšie môže prísť až nakoniec. Po ďalšom feauturingu s Malumom totiž prichádza trojica silných piesní, z ktorých absolútne pretŕča Looking For Mercy, pre mňa najsilnejšia nahrávka, s ktorou Madame X prišla.

Pre tých, ktorým by bolo 15 skladieb prípadne málo (a po ich vypočutí pocit abstinencie môže nastať), prišla Madonna i s deluxe vydaním nahrávky, na ktorom prináša tri ďalšie piesne na samostatnom CD. Nejde o žiadne remixy, či akustické verzie, ako to býva zvykom u mnohých interpretov, ale o tri regulárne skladby, ktoré dokonale dopĺňajú predchádzajúci materiál.

Madame X je v Madonninej kariére, bez zbytočného preháňania, zásadný album. Nahrávka, po akej slintali všetci jej fanúšikovia, a Madonna, ako interpretka, autorka a producentka ju nutne potrebovala. Obhájiť titul kráľovnej popu sa po predošlej stagnácii a hlavne po nie moc vydarenom vystúpení na tohtoročnej Eurovízii mohlo zdať nemožné. A ona tá stará, škaredá žena prišla a omotala si všetkých okolo prstu.

Nechce sa mi vysvetľovať, že nesúhlasím s tým, že Madonna je stará a škaredá. Každý je starý tak, ako sa cíti a drvivá väčšina by bola rada, keby v šesťdesiatich rokoch vyzerali a dokázali to, čo Madonna. Bola už Dita (Erotica), teraz je Madame X, ktorá si stanovila akési posolstvo. Chce byť ženou, ktorej sa načúva, a ktorá dokáže tvoriť mienku, hýbať svetom. Jej hudba má celosvetový dosah, slová v jej piesňach už dávno nie sú o tom, že sa cíti ako panna. Madonna však ešte nikdy neapelovala na svet tak, ako na albume Madame X. A pritom sa tvári, že je to zábava. Ostáva iba dodať, že veľmi, veľmi vydarená zábava.

Pavol Božík
90%

ZOZNAM SKLADIEB (MADONNA – MADAME X / LP):
Madellín (feauturing Maluma)
Dark Ballet
God Control
Future (feauturing Quayo)
Batuka
Killers Who Are Partying
Crave (feauturing Swae Lee)
Crazy
Come Alive
Extreme Occident
Faz Gostoso (feauturing Anitta)
Ritch I´m Loca (feauturing Maluma)
I Don´t Search I Find
Looking For Mercy
I Rise
+ BONUS (DELUXE CD):
Funana
Back That Up To The Beat
Ciao Bella

Vydavateľstvo: Universal Music
Rok vydania: 2019 (14. jún 2019)
Celkový čas: 64 minút (+ 13 minút DELUXE CD)
Počet piesní: 15 (+3 DELUXE CD)