Marek Ztracený odhaľuje Vlastní svět

Marek Ztracený zažil vo svojej kariére vrcholy i pády, a momentálne prežíva jedno z najúspešnejších období v rámci svojho desaťročného pôsobenia na hudobnej scéne. V roku 2008 štartoval tento rodák zo Železnej Rudy obrovským hitom Ztrácíš a stal sa objavom roka v ankete Český slávik. V priebehu pár mesiacov získal ako nováčik nesmiernu popularitu a v tejto eufórii stihol vydať dva albumy. Potom ale prišli divoké roky, počas ktorých šla hudobná kariéra bokom. Istou charakteristikou tohto obdobia sú práve názvy albumov z tej doby – V opilosti a Pády.

Marek Ztracený, však zreje ako víno, a tak trojročnú pauzu od posledného titulu ukončí vydanie jeho najvydarenejšieho albumu. V poradí piata štúdiovka je zároveň prvou, ktorá vychádza v spolupráci so Supraphonom. Volá sa Vlastní svět, pretože názov zodpovedá obsahu albumu. Žijem občas tak trochu mimo reality a tvorím si vlastný svet, a ako som zistil, nie som jediný. Nepíšem si denník, ale zdôverujem a zamýšľam sa v pesničkách, vysvetľuje názov a obsah novinky Ztracený.

Zásadný podiel na podobe CD má Dalibor Cidlinský jr., v súčasnosti veľmi vyhľadávaný producent (Slza, Xindl X, Tomáš Klus), ktorý mu vtisol moderný poprockový zvuk. S Daliborom sa Marek spojil už pred dvoma rokmi, kedy ako prvá nahrávka vznikol práve rovnomenný singel Vlastní svět. Ten preveril schopnosť oboch – Mareka ako autora a Dalibora ako producenta – vytvoriť rádiový hit.

Je to pesnička, ktorá mi prirástla k srdcu, pretože definuje tak trochu môj životný príbeh a pocity. Klip k piesni vznikal ‚u mňa doma‘ na Šumave a rádiá ju na moju radosť hrajú dodnes, rekapituluje Marek.

Novinka bude obsahovať tiež ďalší veľký megahit, ktorý poslucháči poznajú z rádiového éteru, skladbu Léto 95. Úspešný videoklip, v ktorom si zahrala celá plejáda osobností ako napríklad Karel Gott, Lucie Bílá či Jiří Bartoška, má už viac ako 4 milióny vzhliadnutí a na koncertoch sa stáva jasným favoritom.

Album ponúkne i ďalšie hity, vrátane aktuálneho rádiového singla Minulost, tanečne ladené letné piesne, alebo baladu Naše cesty. Poslucháči si ale určite zamilujú i hravú skladbu Dvě lahve vína (Lajlalalaj) s nádychom rómskej muziky či dueto s Martou Jandovou Počasí.

Všetkých 11 piesní na novom albume sú silné a vyrovnané skladby, ktoré sú dôkazom autorských kvalít Mareka Ztraceného. Potvrdením týchto schopností je napríklad i spolupráca s Karlom Gottom, pre ktorého napísal titulnú skladbu jeho nového štúdiového albumu Ta pravá.

Zaujímavosťou tohto albumu je špeciálny booklet, kam prispelo rôznymi odkazmi viac než 200 Marekových fanúšikov. Napadla mi myšlienka, že by ľudia mohli mať v booklete albumu svoj odkaz a meno. Bavila ma predstava, že niekto niekomu daruje CD Vlastní svět a hovorí: Pozri sa dnu, máš tam odkaz. Ponúkli sme teda fanúšikom, aby poslali akýkoľvek odkaz svojim blízkym a ani som si neuvedomil, aká skvelá vec vzniká. Prišli ich stovky a niektoré boli vážne dojímavé. Je pekné vidieť, že sa ľudia majú stále radi, vysvetľuje Ztracený.