Marie Rottrová oslavuje jubileum vinylom

Marie Rottrová, meno, ktoré je synonymom pre charizmu, nezameniteľný hlas a energiu, ktoré nemajú na českej scéne obdobu. Je legendou, jej piesne miluje niekoľko generácií poslucháčov a špeciálnu pozornosť si zaslúži jej interpretácia černošskej hudby, ktorá jej priniesla prezývku Lady Soul. Práve výberom piesní zo žánrov ako soul, blues, gospel či black dance music oslávi výnimočná dáma českej pop-music svoje tohtoročné významné jubileum (80). Na novej LP Lady Soul 14x / 1970-2021 vydala v Supraphone 13 soulových hitov a novú skladbu Pozhasínej.

Novú skladbu Pozhasínej napísal môj syn Vítek už pred pár rokmi, takže som ju od neho počúvala. Keď som premýšľala o novej bonusovej pesničke na pripravované LP, napadla mi práve ona. Páči sa mi, má sviatočnú atmosféru, a LP navyše vychádza krátko pred Vianocami, hovorí Marie Rottrová o svojej pesničkovej novinke, ktorú fanúšikovia nájdu ako záverečný bonus na LP, a tiež na obvyklých digitálnych servisoch.

Na margo trinástky soulových hitov, ktoré sú základom novej LP, speváčka k zásadnej časti svojej kariéry v sprievodnom texte vo vnútri obalu vinylu píše: Novinári i diváci sa ma často pýtajú, ktoré svoje pesničky mám najradšej. Keď im odpovedám, občas zabudnem na soul zo svojich začiatkov, ktorý milujem. Možno za to môžu moji rodičia, ktorí mi v 60. rokoch kúpili rádio, na ktorom sa dala naladiť stanica Radio Luxembourg, a ja som objavila nový svet! V tej dobe sme s manželom Vlastíkom Kučajom a ďalšími ostravskými muzikantmi postavili skupinu Majestic a mali sme cieľ hrať soul! Stretávali sme sa doma, nahrávali pesničky na magnetofón, písali i svoje vlastné a so zápalom sme ich hrali na čajoch. Začala som túto hudbu nahrávať v ostravskom rozhlase i so skupinou Flamingo, ktorú viedol skvelý trumpetista Richard Kovalčík, a naše nahrávky sa dostali na platne Supraphonu.

Poslucháči sa na LP Lady Soul 14x / 1970–2021 môžu tešiť na skladby rytmicky strhujúce, tanečne rytmické či gospelovo velebné. Medzi ich autormi nájdeme mená ako Ray Charles či Aretha Franklin, Don Covay alebo duo Ashford + Simpsonová s výborne spievateľnými českými slovami tu najčastejšieho textára Vladimíra Čorta.

Svetovým menám a hitom tu zdatne sekundujú porovnateľne výborné piesne Richarda Kovalčíka či Jaroslava Wykrenta. Zaujímavosťou je i trojité autorské rodinné zastúpenie – song Labutě si napísala Marie Rottrová sama, skvelú melodickú skladbu Když hvězda padá zložil jej vtedajší manžel Vlastimil Kučaj a v úvode spomínanú tohtoročnú novinku syn Vít Rotter. Práve táto vianočná baladická pesnička, ktorá celú kolekciu uzatvára, je vkusnou bodkou za výberom z repertoáru, ktorý v podaní Marie Rottrovej, a niekoľkokrát i jej znamenitého duetového parťáka Petra Němca potvrdzuje, že k tento rok jubilujúcej ikone českej pop-music slovo soul čiže duša neodmysliteľne patrí.