Martin Chodúr sa opäť stretol s Tomom Jonesom

O tom, že je Martin Chodúr veľkým fanúšikom britského speváka Toma Jonesa, sa vie už od čias jeho megaúspešného účinkovania v SuperStar. V repertoári má dokonca niektoré z jeho piesní, a niektorí ho k Tigrovi z Walesu kvôli podobne zafarbenému hlasu, spôsobu interpretácie a rôznorodému repertoáru dokonca prirovnávajú. Včera, vo štvrtok 20. júna sa vynikajúci český spevák so svojím idolom zišiel už druhýkrát v živote, pred jeho bratislavským koncertom.

Toma Jonesa som objavil relatívne neskoro. Respektíve dlho som ho nemohol ani vystáť – taká je sila predsudkov. Keď sme nahrávali s kapelou Robson na náš album Who Is Martin? pieseň Rabbit, chalani z kapely mi radili, aby som ju skúsil zaspievať trochu ako Tom Jones. Tom Jones?!, povedal som si s hrôzou. Skôr ako Ian Gillan alebo Robert Plant, nie? Avšak nedalo mi to a nejaké piesne som si od neho vypočul.
To, čo ma na Tomovi Jonesovi zaujíma, je spevácka technika a feeling. Ak človek odhliadne od mnohokrát podpriemerných piesní a niekedy trochu podivného imidžu, je skutočne Tom Jones jedným z najpozoruhodnejších spevákov 20. storočia. A najmä v 60. rokoch boli a aj v posledných cca 20 rokoch sú jeho spev i jeho javiskové prejavy vskutku strhujúce. Navyše, keď si uvedomím, že sa všetko nakrúcalo naživo, je to o to viac obdivuhodné.
Mám rád jeho album From The Heart z roku 1966. Prvý album, ktorý som od neho mal, bol album duetov Reload z roku 1999 a postupne som pozbieral a zbieram všetky jeho albumy a DVD. Je fascinujúce počúvať, ako sa jeho hlas za neuveriteľných viac ako päťdesiatpäť rokov vyvíja.
Keď som pred desiatimi rokmi vyhral talentovú súťaž Česko Slovensko hľadá Superstar, usporiadatelia mi v roku 2010 splnili jeden zo životných snov a ja sa s Tomom Jonesom osobne zišiel. Bolo to v Kodani krátko pred jeho exkluzívnym koncertom vo veľmi malom priestore. Bolo to na propagáciu jeho vtedy aktuálneho albumu Praise & Blame.
Som rád, že mi usporiadateľ jeho tohtoročného koncertu v Bratislave, agentúra Vivien, ktorý sa konal v rámci jeho celosvetového turné na podporu štyri roky starého albumu Long Lost Suitcase a jeho autobiografie Over The Top And Back, ktorá vyšla v Česku a na Slovensku pod názvom Tom Jones (Znovu na vrchole), umožnili zísť sa s Tigrom z Walesu druhýkrát. Tom Jones ma znovu nesklamal. Krátko sme sa porozprávali, je to skutočne nesmierne milý a ústretový človek a je skutočne v dychberúcej forme,
spomína s nadšením Martin Chodúr.