Miro Jaroš miluje život svoj

Od chvíle, kedy Miro Jaroš vydal svoj debutový album Exoterika ubehlo už neuveriteľných15 rokov. Medzitým sa stal kráľom tvorby pre deti a popri tom vydal ďalších päť albumov pre dospelé publikum. V týchto dňoch prináša ďalší album, novinka je určená jeho dospelým fanúšikom a nesie názov Milujem život svoj. Album v priamo prenose a pre všetkých fanúšikov online pokrstila Mirova mama, ktorá na platni aj spieva.

Album Milujem život svoj prináša pestrú kolekciu štrnástich skladieb, ktoré vznikali postupne s prestávkami od roku 2015 až dodnes. Melódiu na prvý singel Hora a skladbu Bude to dobré som napísal asi pred 5 rokmi. Ostatné piesne vznikali neskôr – keď som niečo zažil, hneď som si to zaznamenal a potom som z týchto nápadov vyberal, spomína obľúbený spevák. Na pesničkách so mnou pracovalo viac ľudí, ale o finálny zvuk sa postaral Randy Gnepa, s ktorým spolupracujem už roky. S Randym sme si sadli, rozumie mi, dodáva.

Ako sám hovorí, jeho nový album je odrazom výrazného vnútorného vývoja, ktorý sa v ňom odohral za posledné roky.  Album sa volá Milujem život svoj, pretože je to tak. Posledné roky sa toho u mňa veľa zmenilo. Aj ja som hľadal svoj vnútorný pokoj, ten povestný zmysel života. Dlho som si myslel, že to, čo potrebujem k šťastiu, je dosiahnutie niečoho veľkého. Túžil som po hviezdach, a keď som sa ich dotkol, bol som sklamaný, že mi šťastie nepriniesli. Uvedomil som si, že to výnimočné, to, za čím som sa hnal a čo mi chýbalo, som mal celý ten čas pri sebe. Obyčajné ľudské srdce, v ktorom sa to všetko začína! Že jazvy na ňom sú len odrazom toho, že dokážem milovať a nemám sa báť pokračovať. To, čomu som včera nerozumel a smial sa z toho, je dnes mojou súčasťou. Prijal som tiež, že nie každý deň pôjde podľa mojich predstáv, ale ak verím, že to zas bude dobré, tak je to v poriadku. Všetko časom zapadne do seba a niektoré veci pochopím neskôr. Uvedomil som si, čo ma skutočne robí šťastným, a naučil som sa brať ľudí takých, akí sú, bez toho, aby som ich súdil, lebo nežijem ich príbeh a nepoznám dôvody ich konania. Včerajšok je preč, neviem, čo bude zajtra, žijem tu a teraz. Naplno, presne tak, akoby to bolo naposledy, doslova sa spovedá spevák.

Prevažná väčšina melódií a textov na albume je Mirovým autorským dielom. Výnimkou sú iba dve skladby.  Prvou je cover verzia balady I´ve Never Been To Me, ktorú v origináli naspievala americká speváčka Charlene. V slovenčine som ju nazval Nenazrel som do seba. Prespievalo ju už veľa ľudí, v češtine dokonca Karel Gott. To som sa dozvedel, až keď moja verzia bola už nahratá. Je to krásna skladba zo 70. rokov, dlho som túžil po tom, že ju raz nahrám, rozpráva Miro Jaroš a dodáva, že druhou výnimkou na albume, ktorú nenapísal sám, je pieseň pilotný singel Hora. Skladba s textom z pera Jany Kirschner, ktorá sa zrodila ako úplne prvá zo všetkých pesničiek na albume.

Na album si spevák prizval hneď niekoľkých hostí, ktorí prispeli svojimi vokálmi vo viacerých skladbách. V pesničkách možno počuť hlas Katky Koščovej, Roba Pappa, Martina Císara, Anabely Mollovej a Karolíny Frajtovej. Zoznam hostí uzatvára hosť zo všetkých najvzácnejší.

Najšpeciálnejším hosťom je pre mňa určite moja mama. Boli sme spolu na Maldivách, mala po rádioterapiách a sediac pri mori mi rozprávala o živote. Zaznamenával som si to bez toho, aby o tom vedela a ešte v ten deň som napísal pesničku Nič nie je lepšie.  Neskôr som mamu pozval do štúdia, či by mi tie múdrosti života porozprávala ešte raz na mikrofón. Bola z toho v strese, ale niečo predsa len povedala, použili sme to v pesničke a v závere spolu aj spievame. Teda, ona tvrdí, že ja spievam a ona recituje, smeje sa Miro pri spomienke na vydarenú spoluprácu s mamou. Pieseň Nič nie je lepšie, ktorú jej venoval, je bezpochyby jedným z jeho najosobnejších skladateľských počinov.

Práve Mirova mama Štefánia sa stala krstnou mamou albumu, pretože je jeho celoživotnou inšpiráciou a výrazne ovplyvnila ako album znie. CD spoločne pokrstili červeným vínom (podľa textu stúpa mi do hlavy červené od mamy v skladbe Stúpa mi do hlavy). Prajem albumu, aby sa dobre počúval a aby urobil radosť veľa poslucháčom, aby si aj v tejto dobe našli čas na radosť, pretože milujem svoj život, zapriala albumu jeho krstná mama.

Keďže sa momentálne nemôžeme stretávať a fanúšikovia sú v tomto prípade najdôležitejší, rozhodol som sa album uviesť do života spolu s nimi, hovorí Miro Jaroš na margo nápadu na špeciálny online krst. Počas koncertu zaznelo prvýkrát naživo v sprievode kapely, sláčikového kvarteta a dychovej sekcie viacero skladieb z nového albumu – Hora, Nenazrel som do seba, Milujem život svoj, Stúpa mi do hlavyBude to dobré. Slávnostný krst moderoval Vratko Sirági a súčasťou online koncertu bol medzi jednotlivými skladbami tiež dokument o tom, ako album vznikal.

Už šesť rokov som písal pesničky pre deti a tak sa hromadil vo mne pocit, že mám čo povedať aj tým väčším a chcel som sa podeliť o svoje myšlienky. Možno ma nebudú poznať až tak, ako ma spoznajú na tomto albume, lebo je to veľmi osobný album, ktorý je o tom, čo som zažil, čo som sa naučil a je v ňom napríklad aj veľa múdrosti, ktorú som sa naučil nielen od života ale aj od mojej mamy. Celé je to tam a ľudia, keď si to vypočujú, tak zistia o čom to celé je, povedal Miro Jaroš počas krstu.

Celý album Milujem život svoj je jednou otvorenou, priamočiarou a osobnou výpoveďou plnou silných emócií. Ktorá z piesní na tomto albume je pre Mira tou úplne najosobnejšou? Nenazrel som do seba, alebo Bez teba, obe sme nahrávali s niekoľkými prestávkami, lebo som si v štúdiu musel prejsť emočnými tsunami, aby som mohol pokračovať, spomína s odstupom času na nahrávanie. Úprimnú, osobnú a emotívnu atmosféru albumu dokresľujú a vystihujú ústredné fotografie, ktoré pre Mira Jaroša nafotil uznávaný slovenský fotograf Branislav Šimončík.