Muzikálová udalosť roka: Na jeseň dorazia na Novú scénu kultoví Bedári

Po viacerých konkurzoch a workshopoch sa na doskách Divadla Nová scéna v Bratislave rozbehli skúšky svetoznámeho muzikálu Bedári (Les Misérables), pod režijnou taktovkou francúzskej režisérky Marie Zamora a českej režisérky Gebriely Petrákovej. Kukni na to! s absolútnym nadšením oznamuje, že je hrdým mediálnym partnerom tejto kultúrnej udalosti roka. Slovenská premiéra sa uskutoční 20. a 21. septembra 2019.

A z osobného pohľadu nejde iba o slová, ale o fakt! Pre mňa osobne sú Les Misérables absolútnym vrcholom muzikálového sveta, ich uvedenie na Slovensku je veľkolepá výnimočná udalosť a Kukni na to! má obrovskú radosť z toho, že môže byť súčasťou tohto kultu.

Úplne prvá premiéra muzikálu Les Misérables sa uskutočnila v roku 1980 v Paríži. Odohrala sa vo francúzskom jazyku, ku ktorému sa o niekoľko rokov neskôr vrátili Kanaďania. Kultová štúdiová nahrávka je dodnes k dispozícii a dá sa kúpiť na CD nosičoch, ale v bazároch aj na vinylových platniach, na ktorých pôvodne vyšla. Faktom však ostáva, že dosť vybočuje od súčasnej podoby naštudovanej veľkým orchestrom a má viac popový charakter.

Claude Michel Schönberg postavil základy veľkolepej muzikálovej partitúry, jej prevedenie s veľkým orchestrom však prišlo na rad až po uvedení vo Veľkej Británii v roku 1985, keď muzikál uviedli v Londýne. Produkcie sa ujal producent Cameron Mackintosh, ktorý sa však zo začiatku staval k Bedárom dosť odmietavo. V roku 1983, keď sa k muzikálu dostal, slávil úspechy s predstavením Cats a na Les Misérables nemal chuť. Napokon sa však na produkciu a uvedenie v Londýne podujal.

Mackintosh intenzívne pripravoval predstavenie pol roka a napokon ho uviedol 8. októbra 1985 v londýnskom Barbican Centre. V akejkoľvek nádeji na úspech ani len netušil, akú reakciu spustí. Recenzie síce neboli príliš pozitívne, predstavenie sa však vypredalo na tri mesiace dopredu a v podstate sa hrá v Londýne dodnes. Už o dva roky neskôr (1987) sa muzikál hral na Broadwayi a dodnes je považovaný za tretie najdlhšie hrané muzikálové dielo a jedno z najúspešnejších muzikálových predstavení na newyorskej muzikálovej scéne. Odohralo sa celkom 6 680-krát. Muzikál si vyslúžil 12 nominácií na ceny Tony a osem z nich následne premenil na známe a rešpektované ocenenie.

V roku 1987 sa muzikál následne objavil na divadelných doskách v Izraeli (v hebrejčine). O rok neskôr si ho mohli pozrieť diváci v Maďarsku (v maďarčine) a v Rakúsku (v nemčine). V deväťdesiatych rokoch si ho vychutnali návštevníci vo Švédsku, Dánsku a tiež v Holandsku (vždy naštudované v jazyku danej krajiny). V roku 1992 sa Bedári prvý raz objavili ešte vo vtedajšom Československu, kde ich počas letných divadelných prázdnin niekoľko týždňov, s ohromným úspechom, uvádzalo pražské Divadlo na Vinahradoch.

Pavol Božík
Foto zo skúšok: Divadlo Nová scéna